Miedniewice dla Niepodległej

W minioną sobotą w Miedniewicach królowały narodowe, biało – czerwone barwy. Tego dnia bowiem, społeczność Szkoły Podstawowej w Miedniewicach zorganizowała „Bieg Niepodległości Ulicami Miedniewic”

Jesienna, ciepła aura sprzyjała Organizatorom i na zaproszenie odpowiedziało mnóstwo mieszkańców i przyjaciół Miedniewic, którzy z ogromną radością spotkali się na linii startu i pobiegli w hołdzie dla Niepodległej.

“Miedniewicki Bieg Niepodległości” odbył się na pobliskich terenach związanych historycznie z II RP, dla wszystkich zainteresowanych uczestników. Połączony był z utrwaleniem wiedzy z zakresu historii Polski. Na trasie biegu ustawionych było 6 stanowisk z zadaniami, które każdy uczestnik musiał wykonać. Po ukończeniu biegu i odwiedzeniu kolejno wytyczonych na trasie stanowisk uczestnik na swojej karcie uzyskał napis POLSKA.

Opis stanowisk i zadań:

  1. Litera  P – dopasowanie zdjęć, m.in. Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, do nazwisk.
  2. Litera O – rozpoznawanie, na podstawie usłyszanej muzyki, najbardziej znanych pieśni patriotycznych.
  3. Litera L – rozpoznanie właściwego/obecnego godła Polski.
  4. Litera S – odśpiewanie jednej zwrotki Hymnu Państwowego.
  5. Litera K – dopasowanie postaci do osiągnięcia, m.in. Maria Skłodowska-Curie – odkrycie radu i polonu,  Kornel Makuszyński – pisarz, napisał „Koziołka Matołka”.
  6. Litera A – zapis odpowiedzi, na kartce w kształcie biało-czerwonego serca, “dlaczego/ za co kocham Polskę?”

Na zakończenie imprezy, na konturze mapy Polski został wykonany kolaż z serduszek uzyskanych na stanowisku 6.

Wśród biegnących w barwach narodowych oprócz uczniów szkoły, absolwentów, nauczycieli  i rodziców byli również: Beata Stępniewska – Zastępca Wójta Gminy Wiskitki, Rafał Mitura – Przewodniczący Rady Gminy Wiskitki, Ewa Brzezińska – Dyrektor Gminnego Centrum Edukacji wraz ze swoim zespołem oraz o. Sławomir Denderski. – duszpasterz Sanktuarium Matki Boskiej Świętorodzinnej w Miedniewicach. Wśród dopingujących poza rodzinami uczestników obecny był Franciszek Jankowski – Radny Powiatu Żyrardowskiego.

Gdy już wszyscy dobiegli do mety, po podsumowaniu wyników, zostały wręczone puchary ufundowane przez szkołę i nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Wiskitki, które uroczyście wręczyli: Beata Stępniewska – Zastępca Wójta Gminy oraz Rafał Mitura – Przewodniczący Rady Gminy Wiskitki.

Zwycięzcami biegu zostali: I miejsce – Artur Ziąbski (absolwent szkoły), II miejsce – Agata Twaróg (również absolwentka szkoły), III miejsce Łukasz Łęgiewski (uczeń VIII klasy).

Wszyscy uczestniczący w tym wydarzeniu po ukończeniu biegu i ceremonii wręczenia nagród zaproszeni zostali na ognisko, podczas którego każdy mógł zjeść kiełbaskę i napić się gorącej herbaty. 

Serdecznie dziękujemy Organizatorom za podjęcie inicjatywy zorganizowania wydarzenia, które nie tylko przyczynia się do promocji i zwiększenia świadomości historycznej ale również integruje lokalną społeczność.

Dziękujemy również służbom – Policji oraz strażakom z OSP Miedniewice, którzy zadbali o bezpieczeństwo uczestników biegu.

To wyjątkowe wydarzenie było jednym z wielu zadań jakie będą realizowane w  ramach programu „Niepodległa” .

Jeszcze przed wakacjami, w odpowiedzi na  konkurs ogłoszony przez Ministerstwo  Edukacji Narodowej  pt. „Godność, wolność, niepodległość”, szkoła w Miedniewicach złożyła wniosek o pozyskanie dotacji na realizację zadań mających na celu promocję i kształtowanie postaw opartych na wartościach  takich jak wolność, godność, solidarność i prawa człowieka.

Do konkursu zgłoszono w sumie blisko 2 500 wniosków. Spośród nich, na podstawie rekomendacji wojewodów, zespół powołany przez minister Annę Zalewską dokonał ostatecznej oceny. Dofinansowanie zostało przyznane 257 zgłoszeniom. Nasza szkoła uzyskała wsparcie w wysokości 9 520,00 zł.

Pozostałe działania, jakie będą realizowane przez społeczność miedniewickiej podstawówki w ramach projektu to m.in.:
– wystawa „Powstańcie, pomni waszej przeszłości…”
– zorganizowanie wycieczki 3-dniowej do Lwowa, związanej tematycznie z wydarzeniami historycznymi oraz postaciami z okresu II RP
– zorganizowanie wystaw szkolnych pt. „Kobiety Niepodległości” oraz „Mężczyźni Niepodległości”
– koncert Pieśni Patriotycznych „Dla Niepodległej”
– zorganizowanie Gminnego Konkursu Wiedzy „Bohaterowie Niepodległej”
– zorganizowanie spotkania ze świadkiem historii OMFC Ignacym Janem Rejch

Serdecznie zapraszamy do śledzenia strony internetowej www.wiskitki.pl oraz www.spmiedniewice.edupage.org ponieważ tam, na bieżąco będą zamieszczane informacje o planowanych wydarzeniach w ramach projektu.

Oprac. na podst. inf. SP Miedniewice, fot. Zycie Żyrardowa

 

[Best_Wordpress_Gallery id=”213″ gal_title=”Miedniewice.Bieg 2018″]

Skip to content