OSP Nowe Kozłowice

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W NOWYCH KOZŁOWICACH 

Została założona przez kilku mieszkańców Kozłowic Nowych w 1926r. Od samego początku angażowała się w życie społeczne oraz cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców zarówno Kozłowic jak i okolicznych wsi. Jednostka organizowała loterie fantowe i zabawy taneczne.

Współcześnie Straż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem oraz sympatią mieszkańców o czym świadczą organizowane różne imprezy: dzień dziecka, choinka dla dzieci, impreza andrzejkowa dla mieszkańców, piknik rodzinny.

Zimą 2017 roku zostały zorganizowane warsztaty z Pierwszej pomocy dla mieszkańców Feliksowa i Nowych Kozłowic.

Od kwietnia 2000 r. Straż należy do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, dzięki czemu jest nie tylko lepiej przygotowana do udzielania pomocy potrzebującym ale również pozyskuje dodatkowe fundusze na zakup specjalistycznego sprzętu.

Druhowie z Nowych Kozłowic aktywnie uczestniczą w zawodach Strażackich organizowanych przez Gminę Wiskitki oraz powiat Żyrardowski i zajmują tam czołowe miejsca (2 razy 1, raz 2 a raz 3 w zawodach powiatowych).

Obecnie na stanie znajdują się 3 samochody: Jelcz 422 GCBA 5/32, Jelcz 315 GCBA oraz Fiat Ducato pozyskany z Policji – wyremontowany i utrzymywany z własnych funduszy.

Niestety nie wszyscy mają świadomość znaczenia Ochotniczych Straży Pożarnych i w 2009 roku było włamanie do jednostki… Sprzęt który ukradli włamywacze został oszacowany na kwotę 30 tys. złotych. Niestety sprawców nie udało się odnaleźć.

Obecnie do jednostki należy 54 druhów oraz druhen. W kwietniu uprawnionych do wyjazdów było 29 druhów i druhen. W ubiegłym roku Ochotnicy wyjeżdżali 62 razy do różnego typu zagrożeń.

Strażacy z naszej Gminy aby jak najlepiej służyć mieszkańcom oraz wszystkim, którzy potrzebują pomocy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje uczestnicząc w różnego rodzaju warsztatach organizowanych przez zaprzyjaźnione jednostki OSP.

W kwietniu 2018 r. 5 druhów brało udział w szkoleniu wysokościowym. OSP Nowe Kozłowice jako jedyna jednostka na terenie Gminy Wiskitki posiada takie uprawnienia. 
Od początku roku w szkoleniu podstawowym brało udział 6 druhów. Z kolei 14 druhów posiada kurs KPP uprawniający do udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Druhowie dumni są z faktu, ze od 2015roku w siedzibie OSP działa prężnie Koło Gospodyń Wiejskich, które nie tylko samodzielnie godne reprezentuje Nowe Kozłowice podczas różnego rodzaju uroczystości ale również wspiera jednostkę w organizowanych przez nią wydarzeniach.

Aktywność OSP Nowe Kozłowice można śledzić na profilu Facebook

[Best_Wordpress_Gallery id=”114″ gal_title=”OSP Nowe Kozłowice”]

Skip to content