Jesionka

Pierwsza potwierdzona informacja o Jesionce pochodzi z roku 1772. Według lustracji województwa rawskiego w 1789 r. wchodziła ona w skład niegrodowego starostwa guzowskiego. Na mapach z 1803 r., 1848 r., i 1863 r. zaznaczona jest pod nazwami Budy Jasionowskie i Jasionka. Nazwa „Budy” wskazuje, że Jesionka była początkowo wsią budnicką, powstałą przy wyrębie lasów wiskickich. Nazwę z Jasionki na Jesionkę, zmieniono przed I wojną światową.

Dzięki przeprowadzeniu kolei warszawsko-wiedeńskiej, wielu mieszkańców Jesionki oraz Franciszkowa otrzymało pracę na kolei, co przyczyniło się do znacznej poprawy sytuacji ekonomicznej miejscowości.

W czasie drugiej wojny światowej Michał Smoliński, kolejarz pełniący służbę na przejeździe kolejowym Sucha, za namową partyzantów spowodował katastrofę kolejową, w wyniku której wykoleił się niemiecki pociąg. Nie chcąc narażać rodziny na represje, dzielny kolejarz świadomie pozostał na posterunku. Tego samego dnia został powieszony przez Niemców na słupie kolejowym obok przejazdu. Na brutalną egzekucję kazano spędzić okoliczną ludność. Ciało, zostało wywiezione w nieznanym kierunku. Dzięki leśniczemu, który widział miejsce pochówku, po zakończeniu wojny ciało poddano ekshumacji oraz przeniesiono na cmentarz w Żyrardowie. W miejscu pierwszego pochówku, tj. w lesie przy drodze do Żyrardowa stoi do dnia dzisiejszego metalowy krzyż.

W latach 70 dzięki inicjatywie proboszcza z Wiskitek księdza Jana Starszyka, wybudowano kaplicę w Jesionce, w której zaczęto odprawiać Msze Św. W roku 1985 poświęcono i wmurowano kamień węgielny pod nową świątynię. Budowę rozpoczął ksiądz Edmund Rzeszowski,  a kontynuował ksiądz Jacek Drzewiecki.

Skip to content