Potrawy regionalne i produkty promocyjne wybrane

Lemoniada Sokulanka z sokiem z brzozy, ciasteczka prababci czy szczypaniec miedniewicki z miodem. To tylko kilka z potraw, które zaserwowały w sobotę (12.09) koła gospodyń z terenu gminy Wiskitki. Celem prezentacji był wybór produktów, które w najbliższym czasie będą promowały gminę.

Koła gospodyń zadbały by spotkanie stało się ucztą nie tylko dla podniebienia ale i dla oczu. Zaprezentowanym w przepiękny sposób daniom trudno się było oprzeć. Na stołach kusiły dania z kaczki, pasztety, sery, smarowidła z koziego sera lub z ziołami, nalewki, pierogi, lemoniada, pieczenie oraz marynowane grzybki. Wszystko przygotowane własnoręcznie przez panie z gminnych KGW. Jury, w którego skład wchodził Rafał Mitura, wójt gminy Wiskitki oraz dyrektorzy szkół z terenu gminy i kierownik biblioteki, miało niezwykle trudne zadanie by dokonać wyboru jednego dania. Ostatecznie okazało się to niewykonalne jednak udało się jednak znaleźć salomonowe rozwiązanie.

– Podzieliliśmy produkty na dwie kategorie, potrawy regionalne i produkty promocyjne. Potrawa regionalna musi być przygotowana na świeżo, nie można jej zbyt długo przechowywać i może być podawane podczas gminnych uroczystości. W produkcie promocyjnym znalazły się produkty, które można dłużej przechowywać i jadąc gdzieś można komuś podarować w ramach upominku – mówi Rafał Mitura. – Z każdego koła wybraliśmy produkt, bo chcemy podkreślić i docenić jak są wspaniałe – dodaje.

– Jesteśmy pod niesamowitym wrażeniem tego co zostało przygotowane. Wszystkie potrawy są super. Nie byliśmy w stanie powiedzieć, że któraś ma pierwsze czy drugie miejsce, bo w każdą zostało włożone wiele serca – stwierdza Renata Bodecka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Wiskitkach.

Celem spotkania było wybranie produktów, które w przyszłości będą miały szansę stać się produktem regionalnym, z którego znane będą Wiskitki.

– Być może za dwa – trzy lata pojawi się produkt, który będzie się powtarzał i będziemy go mogli uznać za wiodącą potrawę z tego terenu – mówi wójt.

Spotkanie było też okazją do zdobycia wiedzy. Jakub Kamiński, prezes zarządu Żyrardowskiej Federacji Organizacji Społecznych „Działaj.My” przedstawił możliwości pozyskiwania pieniędzy przez stowarzyszenia i koła gospodyń. Jak się okazało ich źródłem nie muszą być wyłącznie granty i projekty ale również działalność gospodarcza prowadzona na rzecz organizacji czy kwesty i zbiórki publiczne.

– Zachęcamy do sięgania po zewnętrzne finasowania, bo jest ich bardzo dużo. Można wiele zdziałać i nie jest to takie trudne – przekonywał Jakub Kamiński.

W ręce laureatów powędrowały też nagrody za konkurs „Na najpiękniejszy ogród, balkon – taras, podwórko” oraz „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”.

Tekst i fot. jp, UG Wiskitki

 

 

Wybrane produkty

Potrawy regionalne:

KGW Nowy Drzewicz – kartoflak drzewicki

KGW Miedniewice – szczypaniec miedniewicki z miodem

KGW Sokule – lemoniada

KGW Franciszków – wyroby z kaczki na chlebie na zakwasie

KGW Guzów – pierogi z mięsem

 

Produkt promocyjny:

KGW Nowe Kozłowice – ciasteczka prababci

KGW Stare Kozłowice – nalewka migdałowa

KGW Wiskitki – smarowidło i sosy smakowe

KGW Kamionka – „Dary lasu” grzybki, sok z bzu

KGW Sokule – nalewka na wodzie brzozowej z pestką i ogonkiem z wiśni

 

 

Skip to content