253 urodziny Michała Kleofasa Ogińskiego

Drodzy Państwo,

dzięki uprzejmości Marysi Trzcińskiej możemy zaprezentować Państwu jeszcze odrobinę wspomnień z 253 urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego.  Jest to jedyne wydarzenie na terenie naszej Gminy, podczas którego zaproszeni goście mają możliwość podziwiać wykonanie Poloneza w strojach z epoki.

W tym roku Organizatorzy nawiązali do 100 –lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości , dzięki czemu uroczystość nabrała wyjątkowego charakteru.   

Michał Kleofas Ogiński najbardziej rozpoznawany jest z poloneza a-moll Pożegnanie Ojczyzny. Komponował polonezy fortepianowe, w których dodał środkową część- trio, czyniąc w ten sposób trzyczęściową formę, o nieskomplikowanej technice, tak aby mogła być wykonywana nawet przez mniej zaawansowanych adeptów sztuki pianistycznej. Polonezy Ogińskiego były inspiracją dla młodego Fryderyka Chopina. Franciszek Liszt cenił sobie polonezy Ogińskiego, a Piotr Czajkowski zacytował w operze „ Eugeniusz Oniegin” muzykę Michała Kleofasa. Wśród Jego twórczości znajdują się także romanse, kadryle, menuet, walce oraz jedna opera pod tytułem „Napoleon w Kairze”.    Jest autorem Listów o muzyce oraz pamiętników „O Polsce i Polakach: od roku 1788 aż do końca roku 1815” wydanych po francusku. Skomponował  także pieśni, których tekst przełożyła na język polski Wisława Szymborska.  W 1817 r. wydano drukiem dwa zbiory kompozycji Michała Kleofasa- polonezy i romanse.

Dziękujemy naszym Mieszkańcom za to, ze stworzyli i każdego roku kontynuują to wyjątkowe wydarzenie.  To właśnie dzięki takim pięknym postawom pamięć o wielkich Polakach jest w stanie przetrwać przez kolejne wieki.

[Best_Wordpress_Gallery id=”209″ gal_title=”Kleofaski 2018″]

Skip to content