Ciekawostki i niepublikowane fakty z historii Wiskitek poznali w sobotę (11.12) uczestnicy questu „Sekrety Wiskitek”. Gra zadebiutowała za sprawą lokalnych miłośników historii oraz Kuźni Inicjatyw „Wiskitki.org”.
„Witaj w Wiskitkach, pradawnym mieście / Gdzie będziemy szukać hasła w tym queście. / Obserwuj bacznie i szukaj literek, / 40 minut Ci zajmie spacerek…”
Tymi słowami zaczyna się gra, która prowadzi nas ulicami Wiskitek. Podczas sobotniego debiutu przyciągnęła kilkadziesiąt osób. Uczestnicy zabawy przeszli zaledwie fragment Wiskitek, a już to wystarczyło by zorientować się, jak bogata jest historia naszego miasta.
– Niestety jest to historia mało znana. Niewiele jest publikacji historycznych o Wiskitkach a jeszcze trudniej o zdjęcia – mówiła Justyna Sydry, przewodniczka questu, jego współautorka oraz badaczka lokalnej historii.
Oprowadzając uczestników gry opowiadała, między innymi o historii wiskickich młynów, kamienic, ich właścicielach oraz destylarni. Z ogłoszenia prasowego, do którego dotarła Justyna Sydry, można było wyczytać jak kreatywne nazwy miały produkowane w Wiskitkach wódki – Sympatyczna, Systematyczna, Sprężysta czy Dzielna.
Quest swój finał miał przy kościele w Wiskitkach. Ten również okazał się kopalnią tajemnic. Powtarzane do lat historie o znajdujących się pod nim podziemiach i tunelach rozbudziły wyobraźnię uczestników. Badania antropolog Anny Smolińskiej, kolejnej współautorki questu, odkryły też tajemnice, które wierni, dosłownie, mają przed oczami.
– Okazuje się, że większość figur świętych znajdujących się w nawie ołtarza to święci śląscy – zdradza Anna Smolińska.
Co sprawiło, że właśnie te figury zdobią kościół w centrum Polski? Być może odpowiedź na to pytanie poznamy już niedługo. Tymczasem zachęcamy do zabawy, przejścia questu w Wiskitkach i odgadnięcia hasła.
Autorami questu są Irena Orlikowska, Anna Smolińska, Justyna Sydry i Katarzyna Niewczas przy współpracy Małgorzaty Jagiełło i Marty Sydry. Projekt zrealizowano dzięki Kuźni Inicjatyw „Wiskitki.org”, a opiekunem było Koło Gospodyń Wiejskich w Wiskitkach, które na zakończenie dla wszystkich uczestników przygotowało słodki poczęstunek oraz rozgrzewającą kawę i herbatę.
Wszyscy, którzy będą chcieli zmierzyć z zagadkami questu, powinni zaopatrzyć się w ulotki z nim związane. Te dostępne będą w wersji papierowej, m. in. w Urzędzie Miasta i Gminy Wiskitki oraz Bibliotece Publicznej w Wiskitkach oraz wersji elektronicznej na stronach www.wiskitki.pl oraz www.wiskitki.org.
tekst i fot. jp, UMiGW