Niezwykła monografia

Blisko 600 zdjęć, biogramy 70 członków dwóch wielkich rodów związanych z Mazowszem. Ukazał się album  o kaplicy grobowej rodów Sobańskich i Łubieńskich. To część bogatej historii Wiskitek.

Monografia „Kaplica grobowa Łubieńskich i Sobańskich na cmentarzu w Wiskitkach” napisana przez Marcina Brzezińskiego, ukazała się nakładem Fundacji im. Felixa hr. Sobańskiego. Niewątpliwą siłą publikacji jest niezwykle bogaty materiał ikonograficzny. Materiały ukazane w książce często pochodzą z mało znanych źródeł.

Publikacja w szczegółowy i bogaty sposób dokumentuje również remont kaplicy przeprowadzony przez Michała Sobańskiego.

Michał Sobański, inicjator i fundator remontu kaplicy, dokonał rzeczy wręcz niebywałej. Wielkim nakładem sił i środków gruntownie odnowił rodzinne mauzoleum, budowlę niezwykłą nie tylko w skali Mazowsza, ale i całego kraju. Każdego kto odwiedza tę kaplicę zdumiewa jej skala oraz liczba pochowanych. W 1848 roku, w momencie śmierci nestora rodu – ministra Felixa Łubieńskiego żyło ponad stu jego potomków. Nie dziwi więc fakt, że jego córka Róża z Łubieńskich Ludwikowa Sobańska wzniosła tak okazały rodzinny grobowiec dla Łubieńskich i Sobańskich – czytamy na stronnie Instytutu Staszica.

Jak w rozmowie z instytutem przyznaje autor prace nad monografią trwały pięć lat. Początkowe plany opisu samej budowli poszerzono o biogramy pochowanych w kaplicy osób.

Elementem książki, z którego jesteśmy szczególnie dumni są unikatowe ilustracje. Jest ich blisko sześćset! To była nasza ambicja, aby odszukać portret lub fotografię każdej osoby. W przypadku postaci znanych nie stanowiło to problemu. Więcej zachodu zajęło dotarcie do wizerunków osób mniej znanych, ale i tu dopisało nam wielkie szczęście. Okazało się, że w zbiorach rodziny Korwin-Szymanowskich, których przedstawicieli również pochowano w Wiskitkach, zachowały się liczne fotografie portretowe. Niektóre z połowy XIX w. czyli z okresu kiedy fotografia w Polsce zaczynała się dopiero rozwijać. Dzięki temu możemy dziś zobaczyć jak wyglądali niemal wszyscy pochowani w kaplicy. Ponadto dotarliśmy do niezwykle cennych zdjęć ilustrujących dzieje kaplicy. Fotografie te pokazują m.in. katastrofalny stan budowli w latach 70-tych XX w., jej odbudowę, uroczystość poświęcenia przez kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1976 r. czy włamanie i profanację grobowca w 1993 roku – mówi w wywiadzie dla Instytutu Staszica autor Marcin Brzeziński.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją.

oprac. jp, UG Wiskitki

Skip to content