Gmina Wiskitki wkrótce może zasłynąć na całym świecie. Wszystko za sprawą Baletu Cracovia Danza, który postanowił zgłosić poloneza do wpisu na światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Pamiętać należy, że jednego z najsłynniejszych polonezów „Pożegnanie Ojczyzny” napisał mieszkaniec Guzowa – Kleofas Michał Ogiński.
Wieść lotem błyskawicy obiega kraj. Balet Cracovia Danza stara się o wpisanie poloneza na listę UNESCO. Wniosek w tej sprawie polski rząd wraz z ministrem kultury mają wysłać do komisji w marcu. Dlaczego właśnie polonez?
O tym, jak dużą moc i znaczenie ma polonez, świadczy choćby jego popularność na studniówkach i balach. To polonezem zaczynają się te imprezy – mówiła podczas konferencji prasowej Romana Agnel dyrektor Baletu Cracovia Danza.
Taniec często pojawia się podczas najważniejszych uroczystości. W 2018 roku poloneza na ulicach tańczyła cała Polska w ramach uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Niebagatelny akcent ma tu Gmina Wiskitki a dokładnie Guzów. Właśnie z niego pochodzi bowiem Michał Kleofas Ogiński twórca jednego z najsłynniejszych polonezów „Pożegnanie Ojczyzny”. Dźwięki tego poloneza rozbrzmiewają na każdej studniówce.
Pomysł wpisania poloneza na listę światowego dziedzictwa UNESCO dla nas jest doskonałą okazją do promocji. Dbamy o naszą historię i podkreślamy jej istotną rolę w dziejach Polski i polskiej kultury czego doskonałym przykładem jest Michał Kleofas Ogiński. Od kilku lat, w Guzowie z inicjatywy mieszkańców organizowane są Kleofaski, wydarzenie kultywujące pamięć o tym wybitnym kompozytorze. Tutaj też stanął pierwszy w Polsce pomnik kompozytora – wylicza Rafał Mitura burmistrz Miasta i Gminy Wiskitki.
Pomysł baletu z Krakowa cieszy też Michała Sobańskiego, właściciela Pałacu w Guzowie.
Nie pozostaje nic innego jak tylko takiemu pomysłowi przyklasnąć. Polonez Ogińskiego jest bardzo znanym utworem ale co ciekawe mało osób wie, kto go napisał. Wpisanie poloneza na listę UNESCO poszerzy wiedzę na ten temat – przyznaje Michał Sobański.
Obecnie trwa remont Pałacu w Guzowie. Dawny blask odzyskuje też ogród. Jednym z pomysłów jest wyremontowanie go i stworzenie Ogrodu Muzycznego im. Michała Kleofasa Ogińskiego. Stworzenie miejsca wzorem ogrodu w Żelazowej Woli. To w jakim zakresie uda się to zrealizować zależy jednak w dużej mierze od pozyskanych dotacji.
Każdy może pomóc w realizacji pomysłu Baletu Cracovia Danza podpisując ankietę on-line https://www.survio.com/survey/d/E9F5D3D2S9V2V4M5H. Oddolność inicjatywy jest jej ważnym aspektem.
My musimy zbierać i w pewnym sensie koordynować wszystkie wydarzenia, które już istnieją. A jest ich, jak wiemy, bardzo dużo, bo w każdym mieście, w każdym miejscu w Polsce polonez istnieje bardzo aktywnie. Są różne praktyki poloneza na uroczystościach miejskich, jest on obecny na różnych wydarzeniach. Naszych zadaniem jest teraz to wszystko zbadać, udokumentować i przedstawić w naszym wpisie, a także – przede wszystkim – promować poloneza – wyjaśniła podczas konferencji prasowej Romana Agnel – Rada, która zbierze się pod koniec lutego, ma zadecydować o tym, czy możemy przedstawić tę dokumentację komisji międzynarodowej. Na początku marca pan minister kultury powinien podpisać nominację poloneza i potem, pod koniec marca, po przygotowaniu całej dokumentacji w języku angielskim, składamy wszystko do komisji międzynarodowej UNESCO – dodawała.
oprac. i fot. Jarosław Pięcek, UMiG Wiskitki