Na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego wśród powstańczych biogramów jest dziewięć, które są związane z Wiskitkami. Najczęściej nasze miasto było miejscem, w którym urodzili się powstańcy.
Kazimierz Jackowski ps. „Torpeda”
Jego śmierć do dziś rodzi wiele pytań. Jako harcerz działał w „Małym Sabotażu”. Podczas powstania „Torpeda” był dowódcą plutonu. Dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych i raz Krzyżem Virtuti Militari V klasy. Zginął zastrzelony we własnym domu w Ursusie. Wykonawcą wyroku był sierż. pchor. Henryk Kozłowski ps. „Kmita”, który przyznawał, że nie miał pojęcia co było powodem wykonania wyroku. Okoliczności skazania zasłużonego żołnierza podziemia do dziś nie zostały wyjaśnione.
link do biogramu https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/kazimierz-jackowski,12385.html
Zofia Jastrzębska ps. „Zosia”
Sanitariuszka – patrolowa. W rozmowie z Patrycją Bukalską 4 maja 2005 roku wspomina „koło Żyrardowa w Wiskitkach mieszkała moja siostra, której mąż budował mosty. Mieszkali w Żyrardowie, ale potem wyrzucili ich z mieszkania i mieszkał w Wiskitkach, 6 kilometrów za Żyrardowem.”
Na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego można przeczytać cały wywiad.
link do biogramu https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/zofia-jastrzebska,18435.html
Tadeusz Marian Barburski ps. „Flegmatyk”
Urodzony w Wiskitkach 25 sierpnia 1925 roku. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem 40-lecia Polski Ludowej i Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.
link do biogramu https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/tadeusz-barburski,2082.html
Antoni Czudy ps. „Antoniewicz”
Podporucznik. Urodzony w Wiskitkach 29 marca 1902 roku. Żołnierz Armii Krajowej – batalion “Kiliński” – 7. kompania motorowa “Iskra”. Po Powstaniu Warszawskim trafił do niewola niemieckiej. Jeniec Stalagu 344 Lamsdorf, (Łambinowice k. Opola), następnie osadzony w Stalagu VII A Murnau.
link do biogramu https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/antoni-czudy,7262.html
Stanisława Laski ps. „Wanda”
Łączniczka. Urodzona 7 maja 1905 roku w Wiskitkach. Działała w Komendzie Głównej Armii Krajowej – Oddział I (Organizacyjny), następnie w sztabie Grupy “Północ”. Po upadku powstania udało się jej opuścić Warszawę wraz z ludnością cywilną.
link do biogramu https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/stanislawa-laski,26552.html
Otylia Laski ps. „Jana”
Łączniczka. Urodzona 12 grudnia 1909 roku w Wiskitkach. Działała w Komendzie Głównej Armii Krajowej – Oddział I (Organizacyjny), następnie w sztabie Grupy “Północ”. Po upadku powstania udało się jej opuścić Warszawę wraz z ludnością cywilną.
link do biogramu https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/otylia-laski,26551.html
Henryka Barburska ps. „Katarzyna”
Łączniczka w stopniu strzelca. Urodzona 11 listopada 1920 roku w Wiskitkach. Działała w I Obwodzie “Radwan” (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – zgrupowanie “Bartkiewicz” – 3. kompania – I pluton “Perkun”. Została ranna w pierwszych dniach powstania. Udało się jej uciec z transportu do Niemiec.
link do biogramu https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/henryka-barburska,2078.html
Hugon Desz ps. „Wojtek”
Urodzony w Wiskitkach. Porucznik. Działał w Okręgu Warszawskim Armii Krajowej – Komenda Placu Śródmieście-Południe. Po powstaniu trafił do niewoli niemieckiej.
link do biogramu https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/hugon-desz,7994.html
Czesław Zwoliński ps. „Czech”
Urodzony 22 września 1929 roku w Wiskitkach. Strzelec. Działał w VII Obwodzie “Obroża” (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – 6 Rejon “Helenów” (Pruszków) – pluton 1726.
link do biogramu https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/czeslaw-zwolinski,52482.html
na podstawie materiałów pochodzących ze strony Muzeum Powstania Warszawskiego (www.1944.pl)
FOT. arch. Muzeum Powstania Warszawskiego