50 lat razem

Aż 14 małżeństw z Gminy Wiskitki otrzymało w tym roku „Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”. Uroczystego ich wręczenia, w imieniu Prezydenta RP, dokonał Rafał Mitura, wójt Gminy Wiskitki. – Norma wykonana – mówią jubilaci.

Mają za sobą pół wieku wspólnego życia jako małżonkowie. Wszyscy przyznają, że ten czas minął błyskawicznie.

Nawet się człowiek nie obejrzy i już jest po herbacie – mówią małżonkowie.

Jak dziś pamiętają dzień, w którym się poznali. Jedni tuż obok, po sąsiedzku inni kilkaset kilometrów od domu.

Poznaliśmy się daleko stąd. Dziś to województwo lubelskie. Mąż był tam w wojsku. Po pracy poszłam na zabawę i tam się poznaliśmy. Na początku nie było to jednak wielkie zauroczenie. Podobaliśmy się sobie ale nie na hura. Po pół roku się pobraliśmy – wspomina Irena Grochowska.

Jej małżeństwo z Andrzejem Grochowskim trwa już ponad 51 lat. Krystynę i Leoncjusza Tonderę dzieliła jedynie miedza.

Nie szukaliśmy się po świecie, bo mieszkaliśmy obok siebie. Kiedyś daleko się ludzie nie wypuszczali. Był rower, czasem ktoś miała motocykl – mówi pan Leoncjusz.

Mąż mi się spodobał. Zaiskrzyło między nami – dodaje jego żona.

Bliskimi sąsiadami byli też Lucyna i Zdzisław Redwańscy. On pochodził z Antoniewa ona z Jesionki.

Poznaliśmy się jeszcze w podstawówce – mówi pani Lucyna.

Każda z par ma do opowiedzenia własną historię swojej miłości. Każdą z tych historii łączy jedno – umiejętność rozmowy, wybaczania, kompromisu. Jubilaci przyznają bowiem, że żyjąc ze sobą pół wieku nie ma szans na uniknięcie nieporozumień czy kłótni.

Nie ma tak by żyć pięćdziesiąt lat i by było wszystko cacy – stwierdzają.

Mają jednak receptę na długoletnie małżeństwo.

Jeżeli jest zajęcie to ludzie nie mają czasu się nawet kłócić – stwierdza jeden z małżonków.

Przeżycie w jednym małżeństwie 50 lat znalazło też uznanie w oczach rządzących ponieważ od 60 lat przyznawany jest z tego tytułu „Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”. W tym roku otrzymało je 14 par z Gminy Wiskitki. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, małżonkom wręczył je Rafał Mitura, wójt Gminy Wiskitki.

Życzę Państwu byście mieli okazję obchodzić jeszcze kolejne, wspaniałe jubileusze. Jesteście przykładem dla rodziny i znajomych, że można przeżyć w jednym związku tyle lat. Dziękuję za trud wychowania dzieci, tworzenia rodziny, lata pracy zawodowej.  Życzę byście mieli wokół siebie samych życzliwych ludzi i byśmy się jeszcze przy różnych okazjach mieli okazję spotkać – gratulował jubilatom wójt.

Poza medalami na ręce jubilatów powędrowały dyplomy z gratulacjami oraz kwiaty. Obchodzenie Złotych Godów w Wiskitkach to już wieloletnia tradycja, która do tej pory obchodzona była hucznie. Ten rok i związana z nim epidemia koronawirusa sprawiły, że uroczystości okrojono i podzielono na dwie części, by jednocześnie do urzędu zawitała mniejsza liczba par. Niestety nie wszystkim było też dane doczekać wręczenia medali.

tekst i fot. jp, UG Wsiktki

Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie otrzymali

Halina i Marian Chmiel

Katarzyna i Ryszard Dybowscy

Eugenia i Eugeniusz Grabowscy

Irena i Andrzej Grochowscy

Elżbieta i Zbigniew Konarscy

Alina i Mieczysław Malinowscy

Barbara i Krzysztof Marcinkowscy

Antonina i Stanisław Piekarscy

Maria i Władysław Raczkowscy

Lucyna i Zdzisław Redwańscy

Elżbieta i Tadeusz Sieczka

Barbara i Ryszard Staniak

Izabella i Ryszard Śmigiera

Krystyna i Leoncjusz Tondera

Małżeństwo coraz później

Przeżyć ze sobą pół wieku to z każdym rokiem coraz większe wyzwanie. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego „obecnie mężczyźni – najczęściej -żenią się „przed trzydziestką” (w wieku -średnio -29 lat), a mediana wieku dla kobiet wynosi ok. 27 lat. W 1990 roku prawie połowa mężczyzn zawierających małżeństwo nie przekroczyła 25 lat, a w 2013 roku – już tylko niespełna 17 procent. Wśród kobiet udział ten zmniejszył się z 73 do 34 proc.. W konsekwencji nastąpiło przesunięcie grupy wieku najczęstszego zawierania małżeństwa z 20-24 na 25-29 lat.” Między innymi to sprawia, że par, którym udaje się doczekać Złotych Godów jest mniej.

Z danych GUS wynika też, że do 2013 roku przez kilkanaście lat roczna liczba rozwodów w Polsce utrzymywała się na podobnym poziomie – około 65 tys. „Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą średnio ok. 14 lat (staż małżeński nieznacznie się wydłuża); z roku na rok są też trochę starsi. W 2013 r. statystyczny rozwiedziony mężczyzna miał – średnio – 40-41 lat, a kobiety były o ponad 2 lata młodsze.”

Skip to content