W związku z licznymi awariami przepompowni ścieków, spowodowanymi niewłaściwym korzystaniem z urządzeń kanalizacji sanitarnej, przypominamy, że sieć kanalizacji sanitarnej służy wyłącznie do odprowadzania ścieków socjalno-bytowych z gospodarstw domowych i nie może być traktowana jak pojemnik na odpady.
Odpady wrzucone do kanalizacji sanitarnej często prowadzą do uszkodzenia pomp przepompowni, a w konsekwencji zaprzestania jej pracy. Powstanie awarii generuje duże koszty związane z naprawą bądź wymianą uszkodzonej pompy oraz stanowi niebezpieczeństwo skażenia środowiska naturalnego. Niewłaściwe użytkowanie kanalizacji prowadzi także do zatorów w rurach kanalizacyjnych.
Zwiększenie kosztów utrzymania kanalizacji sanitarnej przekłada się bezpośrednio na wzrost cen za odprowadzane ścieki.
Przypominamy, że zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków zabrania się wprowadzania do kanalizacji sanitarnej:
- pozostałości po kosmetykach (np. pałeczki, waciki, podpaski, chusteczki nawilżane, tampony, wkładki higieniczne, itp.);
- odpadów i ścieków z hodowli zwierząt, a w szczególności gnojówki, gnojowicy, obornika, ścieków z kiszonek,
- pozostałości jedzenia, kości, obierki;
- tłuszczów, olejów;
- przeterminowanych leków i chemikaliów;
- zużytych mopów, ścierek, szmat, sznurków;
- elementów zabawek, zakrętek, kapsli;
- popiołu, piasku, żwiru.
Zabrania się także wprowadzania wód opadowych i wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej.
Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 28 ust. 4a ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny do 10 000 zł podlega osoba, która wprowadza do kanalizacji sanitarnej ww. odpady.