Festiwal smaków w wykonaniu KGW

„Wiemy co jemy” to hasło przyświecające warsztatom kulinarnym zorganizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich w Wiskitkach. Kilkadziesiąt osób z siedmiu kół działających na naszym terenie gotowało, mieszało i piekło. Efekt był prawdziwą feerią smaków, o czym przekonał się Burmistrz Miasta i Gminy Wiskitki Rafał Mitura.

– Koła gospodyń wiejskich są wielką promocją Gminy Wiskitki – mówi burmistrz.

Na stołach znalazły się nie tylko takie tradycyjne potrawy jak pierogi, gulasz czy przecierane kluski, ale też nowatorskie dania wykorzystujące tradycyjne produkty. Jednymi z nich były potrawy z wykorzystaniem kaszy jaglanej. Kotleciki z buraków ćwikłowych i kaszy jaglanej polane czosnkowym sosem intrygowały smakiem. Podobnie deser z wykorzystaniem jogurtu naturalnego, owoców i kaszy jaglanej.

– Kasza jaglana znana była już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Zawiera wiele składników odżywczych – zachwalał Daniel Gałecki przewodniczący KGiGW „Sokulanka” w Sokulu.

Kasza jaglana w różnej postaci znalazła się też w danach KGW w Wiskitkach. Podana z boczkiem czy  orzechami oraz w postaci dodatku do deseru za każdym razem smakowała inaczej.

Panie z KGW z Franciszkowa postawiły na własnoręczny wypiek chleba, pieczeń z boczku i warzyw oraz leczo. Debiutujące KGW w Różanowie na warsztat wzięło warzywa sezonowe – kabaczki. „Gulasz Guzowski” zaserwowały gościom panie z KGW w Guzowie. KGW Nowe Kozłowice oraz KGW Stare Kozłowice przygotowały tradycyjne specjały. Panie z Nowych Kozłowic przypomniały wszystkim, jak smakowały przecierane kluski, a ich koleżanki ze Starych Kozłowic częstowały pierogami w trzech odsłonach.

Elżbieta Sydry, przewodnicząca wiskickiego KGW, podkreślała dobrą współpracę z Gminą Wiskitki. To dzięki wsparciu Gminy Wiskitki poprzez program współpracy z organizacjami pożytku publicznego możliwa była organizacja warsztatów.

– Celem warsztatów jest zachowanie dziedzictwa kulturowego – wyjaśniała Elżbieta Sydry.

Pod wrażeniem przygotowanych dań był Burmistrz Miasta i Gminy Wiskitki Rafał Mitura. Zaznaczał, że Gmina Wiskitki posiada jedną z największych liczb KGW w regionie, a o ich jakości świadczy fakt, że to właśnie Wiskitki zostały wybrane przez Ministerstwo Rolnictwa na lokalizację Bitwy Regionów, która odbędzie się podczas Dożynek.

– W ramach programu współpracy z organizacjami pożytku publicznego wspieramy różne stowarzyszenia. Od co najmniej dwóch lat do klubów sportowych dołączyły, między innymi, koła gospodyń. Widzimy, że to dobrze spożytkowane pieniądze. Kultywowanie tradycji jest wartością bezcenną – mówił Rafał Mitura.

Wyjątkowych potraw przygotowywanych przez KGW z terenu Gminy Wiskitki będzie można spróbować podczas nadchodzących Dożynek Gminnych. Te już 28 sierpnia w Guzowie.

Tekst i fot. jp, UMiG Wiskitki

Skip to content