Hołd dla niepodległości w Miedniewicach

Miniona sobota, 11 –go listopada w  Gminie Wiskitki upłynęła pod znakiem narodowych symboli.

Obchody 99 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę przedstawiciele władz samorządowych, Mieszkańcy Gminy Wiskitki wraz z zaproszonymi Gośćmi świętowali w Miedniewicach. Tuż przed południem, w asyście Pocztów Sztandarowych oraz Orkiestry OSP Wiskitki, która odegrała hymn narodowy uroczyście wciągnięto biało-czerwoną flagę na maszt, która dumnie powiewała odprowadzając uroczysty korowód do Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej gdzie została odprawiona Msza Święta w intencji naszej Ojczyzny.

To właśnie tutaj bowiem, przez Obliczem Matki Bożej Świętorodzinnej, już od ponad 250 lat zawierzane są wszystkie sprawy, które są dla ludzi najważniejsze, w tym prośby o opiekę nad naszym narodem i nasza ukochaną Ojczyzną.

Przed Cudowny Obraz Pani Mazowsza  uczestników tej wyjątkowej uroczystości wprowadził sztandar Urzędu Gminy w Wiskitkach niesiony przez Pana Bogdana Stygienko – radnego Rady Gminy Wiskitki, w asyście Pani Marzeny Bodych – sołtysa Nowego Drzewicza oraz Pani Małgorzaty Rudawy – pracownika Urzędu Gminy Wiskitki. Za nimi godnie wkroczyły sztandary Szkół Podstawowych oraz jednostek OSP z terenu gminy Wiskitki.

Wszystkich zebranych w Sanktuarium powitał o. Krzysztof Oniszczuk, proboszcz i kustosz Sanktuarium, który w pierwszych słowach wyraził radość, iż w po raz pierwszy w Miedniewickiej Świątyni odbywa się tak niezwykła uroczystość. W wygłoszonej homilii o. Oniszczuk bardzo mocno podkreślał rolę patriotyzmu w życiu współczesnych Polaków oraz potrzebę nieustannej walki o niepodległą i wolną Polskę, ponieważ to od nas zależy jaka będzie przyszłość nie tylko naszego kraju ale i całego narodu.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele lokalnego samorządu: Wójt Gminy Wiskitki – Franciszek Grzegorz Miastowski, Zastępca Wójta – Beata Stępniewska, Radny Rady Powiatu Żyrardowskiego Franciszek Jankowski, Przewodniczący Rady Gminy – Rafał Mitura, Wiceprzewodniczący Rady  Gminy Wiskitki – Leszek Śmigiera i Jacek Wawrzyniak oraz Radni Rady Gminy, Dyrektorzy Szkół, Sołtysi, Mieszkańcy Gminy oraz zaproszeni Goście.

Przed zakończeniem Mszy Świętej, głos zabrał Pan Wójt Gminy Franciszek Grzegorz Miastowski, który w swoich słowach podkreślił niezłomność Polskiego Narodu, który mimo tego, że Polska przez 123 lata nie istniała na mapie Europy, nie zapomniał o swojej Ojczyźnie i przez lata zaborów niósł ją w sercu aż do ostatecznego zwycięstwa kiedy Biały Orzeł w złotej koronie znów  dumnie rozpostarł swoje potężne skrzydła i ogarnął nimi swój umiłowany kraj. Pan Wójt z mocą podkreślił również, że my, kolejne pokolenia Polaków mamy obowiązek pielęgnowania pamięci o tych wielkich ludziach, którzy zapewnili nam wolną Ojczyznę.

W tej części uroczystości głos zabrał również Pan Przewodniczący rady Gminy Wiskitki.

Na zakończenie obchodów 99 rocznicy odzyskania Niepodległości Pan Wójt Franciszek Grzegorz Miastowski serdecznie podziękował wszystkim zebranym za udział w tej podniosłej uroczystości, bowiem bez narodu miłującego swoją Ojczyznę i oddającego hołd poległym nie będzie wolnej Polski.

 

Fot. Tadeusz Sułek

 

[Best_Wordpress_Gallery id=”91″ gal_title=”Niepodległość 2017″]

Skip to content