Jak czytać teksty z żydowskich macew

Cmentarz żydowski – fragment lokalnej historii. To tytuł wykładu, który odbył się 6 maja w Urzędzie Miasta i Gminy Wiskitki. Poprowadziła go Yulia Oreshina, dyrektor Centrum Studiów Żydowskich na Gruzińsko-Amerykańskim Uniwersytecie w Tbilisi.

Historia Gminy Wiskitki nierozerwalnie związana jest z Żydami. Stanowili w Wiskitkach znaczną część lokalnej społeczności. W czasie drugiej wojny światowej, w lutym 1941 roku, Żydzi z Wiskitek zostali przewiezieni do getta w Warszawie. Po wojnie do Wiskitek powróciło 13 Żydów.

Prezentowana podczas wykładu mapa cmentarzy żydowskich w Polsce pokazywała ich dużą liczbę. Właśnie o pozostawionej w Polsce żydowskiej spuściźnie opowiadała Yulia Oreshina. Choć większość macew jest zniszczona, nadal z kilku da się odczytać wiele informacji.

Ylia Orshina zwracała uwagę na litery, które wskazują początek i koniec inskrypcji. Pokazała gdzie znajdują się daty śmierci i jak je obliczać. Dyskusja toczyła się również przy symbolach wyrytych na płytach. Dłonie, kielichy, menory wskazywały na to, kto jest pochowany.

Po wykładzie uczestnicy zwiedzili żydowski cmentarz w Wiskitkach, gdzie mogli sprawdzić w praktyce nabytą wiedzę.

Pomysłodawcą spotkania była Wschodnioeuropejska Fundacja Charytatywna (ESJF) – niemiecka organizacja pozarządowa działająca w Europie Środkowo-Wschodniej od 2015 roku. Działa na rzecz ochrony cmentarzy żydowskich, zwłaszcza tych zaniedbanych. Prowadzi badania i katalogizację cmentarzy żydowskich oraz buduje płoty wokół cmentarzy jeżeli jest to niezbędne.

tekst i fot. jp, UMiG Wiskitki

Skip to content