Jaki znak Twój? Orzeł Biały!

Temat Powstania Styczniowego, walk o niepodległość oraz pięknej rocznicy, jaką obchodzimy w 2018 roku jest dobrym momentem aby przypomnieć sobie jak uczniowie szkół z terenu Gminy kilka miesięcy temu wyrazili swój patriotyzm w przepięknych pracach plastycznych.

Ponad 130 prac wpłynęło w odpowiedzi na konkurs plastyczny ogłoszony w 2017 roku przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wiskitkach z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Honorowy patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Wiskitki Franciszek Grzegorz Miastowski

Konkurs miał na celu popularyzację wiedzy o symbolach narodowych, wzmocnienie uczuć patriotycznych dzieci, przybliżenie dzieciom piękna oraz bogactwa ziemi ojczystej, piękna kulturowego i bogactwa historycznego oraz zapoznanie się z historią i tradycjami związanymi ze Świętem Niepodległości.

Zgodnie z regulaminem konkursu tematyka prac powinna dotyczyć zarówno symboli, zdarzeń, postaci i dzieł historycznych całego okresu historii Polski – od czasów najdawniejszych do współczesnych.

Członkowie Komisji konkursowej przez dwa dni oceniali wszystkie złożone prace aby wyłonić te, które w największym stopniu odpowiadały wymogom konkursu oraz w wykonanie których uczestnicy włożyli najwięcej pracy.

Nie było to łatwe zadanie, ponieważ wszystkie prace prezentowały bardzo wyrównany poziom i wszystkie były wykonane z ogromnym sercem i zaangażowaniem.

Po długich dyskusjach Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w kategoriach: dzieci w wieku przedszkolnym (3 – 6 lat), uczniowie klas I – III, uczniowie klas IV – VII oraz klasy gimnazjalne.

Uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród odbyło się w dniu 29 listopada br. w auli gimnazjum w Wiskitkach. Nagrody wręczał Wójt Gminy Wiskitki pan Franciszek Grzegorz Miastowski, Zastępca Wójta Gminy Wiskitki pani Beata Stępniewska oraz Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiskitkach pani Anna Smolarek.

Należy podkreślić, iż wszyscy uczestnicy otrzymali upominki oraz pamiątkowe dyplomy, zaś nagrody otrzymali (wg. kategorii):

Dzieci w wieku przedszkolnym (3 – 6 lat):
I. miejsce: Nikola Bąk (SP w Wiskitkach)
II. miejsce: Klaudia Odolczyk (SP w Wiskitkach)
III. miejsce: Maja Kielan (SP w Guzowie)
Uczniowie klas I – III:
I. miejsce: Natalia Piekut (SP w Miedniewicach)
II. miejsce: Julia Staniak (SP w Miedniewicach)
III. miejsce: Aleksander Leśniak (SP w Guzowie)
Uczniowie klas IV – VII oraz klasy gimnazjalne:
I. miejsce: Oliwia Zmorzyńska (SP w Guzowie)
II. miejsce: Jan Pęśko (SP w Guzowie)
III. miejsce: Alicja Więckowska (SP we Franciszkowie)

Ponadto, członkowie Komisji urzeczeni pracą Natalii Draniak ze Szkoły Podstawowej w Wiskitkach przyznali jej specjalne wyróżnienie.

Podsumowując konkurs, pan Wójt Miastowski podziękował wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie w przygotowanie tak wielu pięknych prac. W swoich słowach pan Wójt podkreślił również rolę Rodziców i Nauczycieli w przekazywaniu narodowych wartości i kształtowaniu postaw patriotycznych dziękując im za czas i serce jakie wkładają w wychowywanie naszej młodzieży.

Wójt Miastowski wyraził jednocześnie nadzieję, że w konkursie, jaki zostanie zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę będzie miał przyjemność wręczyć co najmniej dwa razy więcej nagród i upominków.

Gościem specjalnym podczas uroczystości wręczenia nagród był Zespół Kameralny Orkiestry OSP Wiskitki, który przygotował dla uczestników mini konkurs pt. „Śpiewanki patriotyczne”.

Ideą konkursu było zachęcenie reprezentacji każdej ze szkół z terenu gminy Wiskitki do zaśpiewania, przy akompaniamencie Orkiestry, fragmentu piosenki „Pierwsza Brygada”. Uczestnicy uroczystości gromkimi oklaskami wydali werdykt, że wszystkie drużyny zasługują na zwycięstwo i każda ze szkół otrzymała nagrodę, z której korzystać mogą wszyscy uczniowie.

Podsumowaniem uroczystości był podniosły koncert pieśni patriotycznych wykonaniu Zespołu Kameralnego Orkiestry OSP Wiskitki.

 

[Best_Wordpress_Gallery id=”96″ gal_title=”Jaki znak Twój? Orzeł Biały!”]

Skip to content