Miedniewice z nowym oświetleniem ulicznym!

Modernizacja oświetlenia ulicznego w miejscowości Miedniewice polegała na wymianie 96 szt. zużytych opraw świetlnych z wysoce energochłonnym źródłem światła – żarówkami sodowymi wraz z wysięgnikami na nowe energooszczędne oprawy LED oraz montaż 16 szt. nowych opraw LED wraz z wysięgnikami na istniejących słupach o łącznej mocy 6,72 kW. Podsumowanie realizacji projektu odbyło się w piątek (20.01) w Szkole Podstawowej w Miedniewicach. 

– Kolejne wsparcie Rządu w wysokości blisko stu tysięcy złotych trafiło do Gminy Wiskitki. Te pieniądze pomogły w wymianie oświetlania w Miedniewicach na energooszczędne. Dzięki temu rachunki za prąd będą niższe, bo najtańsza energia to ta, która nie zostanie zużyta. To pokazuje jak bardzo potrzebne są programu rządowe dla małych miejscowości – mówił podczas podsumowania projektu Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Przewidywane zużycie energii elektrycznej po wymianie będzie wynosiło 38 120 kWh o szacowanej wartości 19 288,72 zł. brutto. Dla nowych opraw LED oświetlenia ulicznego nie będzie potrzeby ponoszenia kosztów konserwacji przez okres gwarancyjny, który najczęściej wynosi 5 lat. Oszczędności będą wynosić około 25 200,00 zł przez kolejne 5 lat.

– Nowe oświetlenie to również poprawa bezpieczeństwa pieszych, mieszkańców zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, podczas ich drogi do pracy. Również dzieci w drodze do szkoły i domu – podkreślał Rafał Mitura, Burmistrz Miasta i Gminy Wiskitki.

Wzrasta również bezpieczeństwo na posesjach i drogach dojazdowych do nich, które  częściowo oświetlają lampy przydrożne. Jak zaznaczał Tomasz Skop, Radny Rady Miasta i Gminy Wiskitki z nowe oświetlenie skorzystają też pielgrzymi, którzy w sierpniu, często nocą docierają każdego roku do Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach.

Wartość całej inwestycji  to  109 977,55 zł, z czego kwota dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  wynosiła  98 979,80 zł. Dotacja ta została pozyskana dzięki bardzo dobrej współpracy Rafała Mitury – Burmistrza Miasta i Gminy Wiskitki z prezesem WFOŚ Markiem Ryszką przy wsparciu ministra Macieja Małeckiego.

Podsumowanie projektu w artystycznym stylu przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Miedniewicach. Przypomnieli kilka prostych zasad, które pomagają w oszczędzaniu energii elektrycznej.

tekst i fot. UMiG Wiskitki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content