Nie zgadzamy się na budowę linii kolejowej

CPK to nie tylko lotnisko ale również związana z nim infrastruktura – drogowa i kolejowa. Budowa węzła kolejowego dla CPK budzi sprzeciw Burmistrza Miasta i Gminy Wiskitki Rafała Mitury i mieszkańców. W piątek (28.01) burmistrz  spotkał się z sołtysami sześciu sołectw, których dotyczy inwestycja.

– Z tematem CPK zmagamy się od lat. Jednak dopiero w grudniu ubiegłego roku pojawiły się konkretne informacje – mówił Burmistrz Miasta i Gminy Wiskitki Rafał Mitura.

Podobnie było z przebiegiem linii kolejowej, która ma zostać doprowadzona do lotniska. Przedstawiane były różne wersje. Ostatnia zakłada przebieg linii kolejowej przez sześć sołectw – Feliksów, Stare Kozłowice, Nowe Kozłowice, Wiskitki, Działki i Nowy Drzewicz.

– Korytarz ma około 400 metrów szerokości. Samo torowisko będzie miało od 60 do 100 metrów szerokości – informuje Jacek Walczak, podinspektor Wydziału Nieruchomości, Planowania i Zarządzania Urzędu Miasta i Gminy Wiskitki.

Obecni podczas spotkania sołtysi kategorycznie sprzeciwiali się budowie linii. Jej powstanie zagraża miedzy innymi ujęciu wody dla Gminy Wiskitki. Doprowadzi też do zablokowania rozwoju olbrzymiej części terenów mieszkaniowych i inwestycyjnych. Ci, którym przyjdzie mieszkać w pobliżu torów będą musieli zmierzyć się z ogromnymi uciążliwościami.

By temu zapobiec sołtysi otrzymali wnioski wyrażające sprzeciw budowie. Druki mają w najbliższych dniach trafić do mieszkańców. Do wniosków dołączyć należy klauzulę informacyjną

– Prosimy o ich szybkie wypełnienie i przekazanie sołtysowi lub dostarczenie do urzędu – apeluje burmistrz.

Ankiety w tej sprawie można też wypełnić na stronie CPK. Link do ankiety poniżej. Konsultacje trwają do 7 lutego 2022 roku. 

https://www.cpk.pl/pl/dla-mieszkancow/studium-techniczno-ekonomiczno-srodowiskowe-dla-budowy-wezla-kolejowego-cpk

Klauzula informacyjna

tekst i fot. jp, UMiG Wiskitki

Skip to content