Przepiękne wieńce i kosze dożynkowe

Gmina Wiskitki od lat słynnie z kultywowania tego pięknego obrzędu dożynkowego, który po raz pierwszy miał miejsce w Guzowie. Nieodłącznym elementem dożynkowej tradycji jest przygotowywanie wieńców i koszy dożynkowych. W tym roku liczba wieńców i koszy zgłoszonych do konkursu była rekordowa, bo 23!: 13 wieńców i 10 koszy dożynkowych.

Po raz pierwszy, poza jury, publiczność mogła oceniać przygotowane kosze oraz wieńce. Oddano blisko tysiąc głosów. Można stwierdzić, że tegoroczne dożynki przejdą do historii, jako pełne debiutów. Najpiękniejszym wieńcem okazał się ten przygotowany przez gospodarzy dożynek – sołectwa Guzów Osada i Guzów Wieś. Za najpiękniejszy kosz uznano dzieło sołectwa Stare Kozłowice.

– Gmina Wiskitki kultywuje bogatą historię, również tę związaną z tradycjami rolniczymi. Zawsze jestem pod wrażeniem talentu autorów wieńców, którzy z ogromną pieczołowitością tworzą swoje dzieła. Bez wątpienia są to dzieła sztuki, dlatego też tak trudny każdego roku jest wybór tych najpiękniejszych – mówi Rafał Mitura, Burmistrz Miasta i Gminy Wiskitki.

tekst jp, fot. Sylwia Pietryga

Skip to content