Przeżyjmy to jeszcze raz….

Dożynki A.D. 2018 są już miłym wspomnieniem, jednakże radość i emocje ze wspólnego świętowania są nadal żywe.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność, za podtrzymywanie tradycji naszych ojców i dziadków. Podczas tegorocznych dożynek aż 13 sołectw i jedna organizacja przygotowało przepiękne wieńce dożynkowe, składając tym samym dziękczynienie za łaski i błogosławieństwa w czasie żniw.

Państwa obecność podczas obrzędu chleba jest dowodem na to, że mieszkańcy Gminy Wiskitki mają świadomość swoich korzeni i co najważniejsze – nie wstydzą się ich. Tylko taka społeczność jest w stanie budować silną i prężnie rozwijającą się gminę.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęliśmy Mszą Świętą, której przewodniczył ks. proboszcz Witold Okrasa następnie, mimo deszczu, przepiękny korowód prowadzony przez Reprezentacyjną Orkiestrę Dętą OSP Wiskitki z udziałem pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy przeszedł pod scenę, gdzie odbył się tradycyjny obrzęd chleba. Nie możemy w tym miejscu nie wspomnieć o Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej z Jesionki, która w tym roku po raz pierwszy dumnie kroczyła przed sztandarem jednostki.

Starostami tegorocznych dożynek byli pani Wiesława Śmigiera z Kamionki i pan Tomasz Konarski z Podoryszewa.

Starostowie godnie reprezentowali mieszkańców Gminy przekazując na ręce Łukasza Choińskiego – wyznaczonego do pełnienia funkcji Wójta Gminy Wiskitki i Rafała Mitury – przewodniczącego Rady Gminy poświęcony dożynkowy chleb, upieczony z plonów wiskickich pól. Przyjmując ten dar Wójt Gminy w symbolicznym geście zobowiązał się do „uszanowania go i gospodarowania tak, żeby go nikomu, nigdy nie zabrakło”

Wśród gości przybyłych na uroczystości powitaliśmy Grzegorza Dobrowolskiego – wicestarostę Powiatu Żyrardowskiego, Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego – wiceprezydenta Miasta Żyrardów, radnych Rady Miasta Żyrardów oraz radnych Rady Powiatu Żyrardowskiego jak również Selenę Majcher reprezentującą posła Macieja Małeckiego, Zbigniewa Sobieraja – dyrektora Biura regionalnego ARiMR w Warszawie, Krzysztofa Szumskiego – dyrektora Mazowieckiego Oddziału Doradztwa Rolniczego w Bielicach, Stanisława Pytlińskiego – Zastępcę Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Aleksandrę Kwasek – kierownika Placówki Terenowej KRUS w Żyrardowie, Urszulę Lis – kierownika Biura Powiatowego ARiMR w Żyrardowie, duchownych parafii położonych na terenie gminy Wiskitki, dyrektorów placówek oświatowych z terenu naszej gminy, placówek leczniczych oraz przede wszystkim Rolników i Mieszkańców Gminy Wiskitki, ponieważ to właśnie przed rolnikami, z pokorą chyliliśmy głowy, w podziękowaniu za ich ciężką pracę.

Program naszego święta plonów był bardzo bogaty i dostosowany (oczywiście na miarę możliwości) do różnych gustów naszych mieszkańców.

Na scenie – pod batutą Błażeja Zawadzkiego – zagrała wyjątkowy koncert Reprezentacyjna Orkiestra Dęta OSP Wiskitki, która w tym roku zaprezentowała się w pięknych galowych strojach. Miłym gestem ze strony przedstawicieli Orkiestry było przekazanie podziękowań na ręce władz gminy za ufundowanie mundurów. Podziękowania otrzymali również pracownicy, którzy wspierają działalność Orkiestry.

Na naszej scenie swoim dorobkiem pochwaliły się wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich z: Nowego i Starego Drzewicza, Franciszkowa, Nowych Kozłowic, Starych Kozłowic i Franciszkowa jak również Zespół Ludowy z Wiskitek oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. prof. Zbigniewa Religi w Miedniewicach.

Nie zabrakło również gwiazd muzyki rozrywkowej takich jak Zespół 2 plus 1 czy Formacja B-Qll oraz legendy disco polo – Zespołu Chorus.

Dożynki w Gminie Wiskitki są doskonałą okazją do promowania młodych artystów, którzy zaczynają swoją przygodę z polską sceną muzyczną.

Z ogromną przyjemnością gościliśmy na naszej scenie Karolinę Kozłowską oraz Formację Mitro. Zaprezentował się również Parafialny Zespół z Osiedla Żeromskiego w Żyrardowie.

Tradycją już jest, że podczas dożynek rozstrzygane są konkursy „Pokaż swój ogród” oraz „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Z radością wręczyliśmy nagrody wszystkim laureatom obydwu konkursów.

W tym roku laureatami konkursu „Pokaż swój ogród” zostali:
I. miejsce – Andrzej Piekarski z Hipolitowa
II. miejsce – ex aequo – Hanna Kacprzak z Oryszewa Osady i Piotr Stegenka z Guzowa
III. miejsce – Gizela Krauze z Franciszkowa

Wyróżnienia otrzymali: Jadwiga Adamaszek ze Starowiskitek, Agnieszka Rembelska – Stygienko z Różanowa, Monika Trzcińska z Cyganki, Agnieszka Śmigiera z Nowych Kozłowic, Elżbieta Pilaszek ze Starych Kozłowic, Regina Szczepanik z Cyganki, Leszek Śmigiera z Kamionki, Anna Cuper z Aleksandrowa, Maria Sapińska z Franciszkowa, Elżbieta Markowska z Łubna, Irena Szymańska z Miedniewic, Magdalena Majak z Franciszkowa, Anna Sobolewska ze Smolarni, Franciszek Jankowski z Popielarni oraz Henryka Marcinkowska ze Smolarni.

W konkursie „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” laureatami zostały sołectwa:
I. miejsce – Nowy Drzewicz
II. miejsce – Popielarnia
III. miejsce – Smolarnia

Wyróżnienia otrzymały sołectwa: Kamionka, Antoniew, Babskie Budy, Czerwona Niwa Parcel, Prościeniec, Wiskitki, Nowe Kozłowice, Jesionka, Wola Miedniewska, Nowa Wieś oraz Klub Seniora w Jesionce.

Jak co roku przedstawiciele sołectw przygotowali stoiska, na których częstowano specjałami wiejskiej kuchni, zaś zaprzyjaźnione organizacje pozarządowe zorganizowały gry i zabawy dla najmłodszych uczestników dożynek. Na placu Zespołu Szkolno – Przedszkolnego na dzieciaków czekały ogromne dmuchańce, zaś za przystanku autobusowego do wieczora kursowała ciuchcia prowadzona przez pana Marka Markowskiego.

Szanowni Państwo, 
dożynki to nie tylko wysiłek pracowników urzędu gminy, to przede wszystkim ciężka praca Was – Mieszkańców! Dziękujemy każdej osobie, która wniosła wkład w organizację naszego, wspólnego święta. Dziękujemy Policji i druhom Strażakom za to, ze jak każdego roku dbają o bezpieczeństwo dożynkowych gości. Jesteśmy dumni, że uznajecie Państwo gminne dożynki również za „swoje” czemu daliście wyraz ogromnym zaangażowaniem w ich przygotowanie. To miłe, że przekazywaliście sobie wzajemnie trasy kursowania „dożynkobusa”, aby jak najwięcej Mieszkańców mogło dotrzeć na nasze dożynki. Dziękujemy za cenne rady, podpowiedzi i sugestie.

Serdecznie dziękujemy również sponsorom dożynek, którymi w tym roku byli: 
Bank Spółdzielczy w Wiskitkach
Dawtona Frozen Sp. z o.o.
Masarnia w Popielarni Bogdan i Jakub Sobieraj

To ogromna radość móc wspólnie z Wami świętować.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 

Skip to content