Ruszyło głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza! Wybierz projekt z regionu żyrardowskiego

Można już głosować w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. To mieszkańcy regionu żyrardowskiego zdecydują, które projekty zostaną zrealizowane. Warsztaty dla dzieci, instalacja holograficzna, programy edukacyjne, festiwal kół gospodyń wiejskich czy przebudowa drogi to tylko część z 8 propozycji zgłoszonych w regionie żyrardowskim. Na realizację zwycięskich projektów samorząd Mazowsza przeznaczył 25 mln zł. Głosowanie na stronie bom.mazovia.pl potrwa do 30 czerwca.

Do trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy zgłosili w sumie 329 projektów. Wszystkie zostały poddane ocenie formalnej, ocenie co do zgodności z prawem oraz wykonalności technicznej. Decyzją zarządu pozytywny wynik otrzymało 174 z nich, w tym 8 z regionu żyrardowskiego. To właśnie na nie mieszkańcy mogą oddać swój głos.

Marszałek Adam Struzik podkreśla, że budżet obywatelski to wyjątkowe narzędzie, w którym zarówno inicjatywę, jak i decyzję oddajemy w ręce mieszkańców.

Mazowszanie najpierw zgłaszają projekty, a potem decydują o tym, które z nich będą realizowane. W tym roku mieszkańcy regionu żyrardowskiego zgłosili 18 projektów. 8 z ich przeszło pozytywnie ocenę i to właśnie z nich mogą Państwo wybierać te, które w Żyrardowie, Grójcu, Sochaczewie czy innych zakątkach regionu będą realizowane. Zachęcam do głosowania i decydowania. Teraz wszystko jest już w Państwa rękach – dodaje.

Jak oddać głos w Budżecie Obywatelskim Mazowsza?

To, które projekty zostaną zrealizowane, zależy od mieszkańców Mazowsza. Głosować można na bom.mazovia.pl do 30 czerwca br. Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt ogólnowojewódzki i jeden na podregionalny. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Głosować będzie można za pośrednictwem platformy internetowej z telefonu lub komputera. Osoby nieposiadające telefonów lub komputerów będą mogły oddać głos w siedzibie urzędu marszałkowskiego i w jego delegaturach. Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2023 r. Na ten cel władze regionu zarezerwowały 25 mln zł. Wszystkie projekty znajdują się na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

8 projektów z regionu żyrardowskiego

W regionie żyrardowskim pozytywną ocenę otrzymało 8 projektów. Ich wartość to w sumie ponad 1,5 mln zł.

Do głosowania na najlepsze z nich zachęca wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego, Adam Orliński.Wśród zgłoszonych projektów zdecydowanie przeważają inicjatywy kulturalne i edukacyjne, takie jak: warsztaty dla najmłodszych, programy edukacyjne czy festiwale. Nie zabrakło też projektów infrastrukturalnych, czyli budowy chodników. Wybór jest duży. Zapraszam do zapoznawania się z projektami i głosowania, na te które według Państwa powinny być zrealizowane w naszym regionie.

Do 30 czerwca głosować można na jeden z poniższych projektów:

  1. „Przystanek Relacje 2.0” – program wychowawczo-profilaktyczny dla dzieci i młodzieży podregionu żyrardowskiego (150 000 zł),
  2. Nasze Kochane Dzieciaki – seria warsztatów dla dzieci (14 000 zł),
  3. Festiwal Kultury i Sztuki ŻOF „Poznaj Swojego Sąsiada” (130 000 zł),
  4. Instalacja holograficzna w Muzeum Kolei Wąskotorowej (Stacja Muzeum) w Sochaczewie (25 000 zł),
  5. Budowa ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 579 na odcinku ok. 85 metrów (południowo-zachodnia strona ul. Słonecznej w Radziejowicach) (165 000 zł)’
  6. Rozwijam się! – program edukacyjny dla dzieci i dorosłych z podregionu żyrardowskiego (199 800 zł),
  7. Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Grójeckiego – Nasze najpiękniejsze i najsmaczniejsze! (156 500 zł),
  8. Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 730, polegająca na budowie chodnika na odcinku Jasieniec-Wola Boglewska (730 000 zł).

47 projektów ogólnowojewódzkich

Wśród pozytywnie ocenionych projektów znalazło się 47 o charakterze ogólnowojewódzkim. Ich wartość to w sumie ponad 19 mln zł. Wśród inicjatyw, które zostały poddane pod głosowanie mieszkańców znalazły się m.in.: obóz dla dzieci na Mazowszu, mazowiecki festiwal smaków, szkolenia z pierwszej pomocy, mobilne VR studio, warsztaty i wycieczki dla dzieci i młodzieży.

Jak zauważa Sara Michalska, zastępca dyrektora departamentu organizacji urzędu marszałkowskiego, w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza do głosowania trafi najwięcej projektów z obszarów: promocja i ochrona zdrowia (23 proc.), kultura i ochrona zabytków (23 proc.) oraz edukacja publiczna (22 proc.).

Przez swoje projekty mieszkańcy województwa zgłaszają nam bieżące potrzeby związane między innymi z powrotem do normalności po izolacji spowodowanej pandemią. Wyraźnie widzimy potrzebę integracji, odbudowy więzi międzyludzkich, zadbania o swoje zdrowie oraz uczestnictwa w życiu kulturalnym Mazowsza oraz wszelkich inicjatywach rozwojowych. Cieszy nas coraz większa różnorodność zarówno projektów, jak i odbiorców, do których projekty są kierowane. Silną reprezentację w tym roku stanowią nie tylko dzieci i młodzież, ale również seniorzy.

Żyrardowskie projekty w I i II edycji BOM

W pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy wybrali do realizacji dwa projekty z podregionu żyrardowskiego: „Bezpieczni – doświetleni na 728’ce” oraz Pysznie, zdrowo, kolorowo – warsztaty edukacyjne zdrowego odżywiania dla dzieci”.

Z kolei w ubiegłym roku Mazowszanie do realizacji wybrali pięć żyrardowskich projektów:

  1. Bezpieczny pieszy i kierowca – budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu w Puszczy Mariańskiej;
  2. Budowa aktywnych przejść na DW 728 i remont placu w Belsku Dużym;
  3. Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 730 na odcinku Jasieniec-Czachów-Pabierowice, ul. Warecka, polegająca na budowie chodnika;
  4. Festiwal Dobrego Życia;
  5. „Przystanek Relacje” – program wychowawczo-profilaktyczny dla dzieci i młodzieży podregionu żyrardowskiego.

Część z nich została już zrealizowana, a pozostałe są w trakcie realizacji.

Wszystkie informacje dotyczące BOM dostępne są na stronie internetowej bom.mazovia.pl, a także na profilu FB Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Wyniki tegorocznej edycji BOM zostaną ogłoszone do 11 lipca br.

materiały prasowe UM w Warszawie

Skip to content