Śliwkowe co nieco

Było jabłko, była dynia więc przyszedł czas, żeby spróbować specjałów ze śliwki.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wiskitkach po raz kolejny aktywnie zaangażowali się w promocję zdrowego odżywiania  i aktywnego stylu życia.

Historia akcji sięga roku 2014, kiedy to Rosja nałożyła embargo na polskie warzywa i owoce. Wówczas Pan Maciej Puchała – Dyrektor Gimnazjum wpadł na pomysł aby pomóc naszym sadownikom i wprowadzić do kalendarza szkolnych imprez nowe święto „Małe owocowe co nieco”. Pomysł spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno kadry nauczycielskiej, rodziców jak i samych uczniów. Nad organizacją i przebiegiem wydarzenia czuwają Panie: Ewa Piekarska, Krystyna Kowalska i Dorota Łuczyńska.

„Małe owocowe co nieco” jest dniem, w którym nauczyciele wraz z uczniami zachęcają wszystkich do jedzenia polskich owoców i warzyw prezentując domowe przetwory i wypieki bez sztucznych konserwantów, barwników, spulchniaczy i polepszaczy smaku.

Owocowe co nieco jest nie tylko świętem zdrowego jedzenia ale również aktywności fizycznej, której w dzisiejszych czasach zdecydowanie jest za mało.

W 2017 roku, dzień „Małe owocowe co nieco” zbiegło się ze Światowym Dniem Walki z Otyłością co było dodatkową okazją do zachęcenia i motywacji uczestników do zmiany nawyków żywieniowych i zwiększenia aktywności fizycznej.

W drugiej połowie października, w budynku dawnego gimnazjum równolegle odbywały się dwa wydarzenia: kulinarne i sportowe.

W auli obiektu, dwanaście drużyn prezentowało kulinarne śliwkowe specjały, które oceniało jury w składzie: Pani Beata Stępniewska – Zastępca Wójta Gminy Wiskitki, Pani Ewa Częścik – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wiskitkach oraz Pani Anna Smolarek – Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiskitkach zaś na hali sportowej trwała sportowa rywalizacja pod hasłem Śliwkowy wycisk”.

Uroczyste podsumowanie „Małego owocowego co nieco”  miało miejsce 31 października br. Zwycięzcami zostali:

Konkurs kulinarny:

I miejsce: klasa II B

II miejsce: klasa VII A

III miejsce: klasa VI A

Zawody sportowe:

I miejsce:  Dawid Jagiełło

II miejsce: Jakub Sękulski

III miejsce: Bartłomiej Langa

 

Zwycięzcom gratulujemy i mamy nadzieję, że zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna dla uczestników święta staną się codziennością a nie tylko odskocznią raz do roku.

 

Na podst. oprac. Ewy Piekarskiej
Foto zawodów: Radosława Paperova

 

[Best_Wordpress_Gallery id=”89″ gal_title=”Małe owocowe co nieco 2017″]

Skip to content