Straty po wichurze – gmina rusza z pomocą

W poniedziałek (17.01) przez Polskę przetoczyła się potężna burza śnieżna pozostawiając po sobie ogromne zniszczenia. W Gminie Wiskitki największe straty zanotowano w Duninopolu. Wiele budynków gospodarczych zostało uszkodzonych. Ucierpiały też domy.

Takiej pogody mieszkańcy nie pamiętają. Ogromnej śnieżycy towarzyszył wiatr sięgający w porywach ponad 100 km/h oraz wyładowania atmosferyczne.

– Jeszcze takiej burzy nie przeżyłem. Żeby w styczniu padał śniegi i była burza z piorunami? – stwierdza jeden z mieszkańców.

Kulminacja nawałnicy trwała zaledwie kilka minut. To jednak wystarczyło, by pozostawiła po sobie znaczne zniszczenia. W Duninopolu niemal w każdym gospodarstwie doszło do uszkodzeń budynków gospodarczych lub mieszkalnych. Wiatr zrywał dachy, łamał konary drzew i słupy energetyczne. Fragmenty zerwanej z dachów blachy lądowały kilkaset metrów od budynków. Ogromna część gminy pozbawiona była energii elektrycznej. Według danych PGE w powiecie żyrardowskim bez prądu było około 26 tysięcy odbiorców.

Na pomoc ruszyli strażacy. Pomagali w zabezpieczaniu największych i najbardziej niebezpiecznych uszkodzeń. O sytuacji w Duninopolu poinformował sołtys Sebastian Kiełbowicz.

– Nie działały telefony i nie mogłem dodzwonić się do Urzędu Miasta i  Gminy Wiskitki, więc pojechałem osobiście – mówi sołtys.

Od razu do poszkodowanych udał się Burmistrz Miasta i Gminy Wiskitki Rafał Mitura wraz z pracownikami i Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

– Chcieliśmy ocenić skalę zniszczeń. Jest ona bardzo różna w przypadku poszczególnych gospodarstw dlatego też pomoc będzie kierowana po indywidualnej ocenie. W pierwszej kolejności będziemy chcieli pomóc w zabezpieczeniu budynków. W tym celu jako gmina zakupimy plandeki, w których montażu na dachach pomogą jednostki straży pożarnej  – informuje Rafał Mitura.

Do poszkodowanych jeżdżą już pracownicy socjalni w celu oceny potrzeb i zakresu pomocy. Wszyscy, którzy ucierpieli podczas poniedziałkowej nawałnicy, mogą składać wnioski w M-GOPS o przyznanie zasiłku celowego w wyniku zdarzenia losowego.

tekst i fot. jp, UMiG Wiskitki

Skip to content