Szkoła we Franciszkowie się powiększy

Ruszyła rozbudowa Szkoły Podstawowej we Franciszkowie. W ogłoszonym przetargu udało się wyłonić wykonawcę. Pierwszy etap rozbudowy będzie kosztował 722 tys. zł.

– Rozbudowa Szkoły Podstawowej we Franciszkowie jest konieczna. Obecnie sala gimnastyczna mieści się w osobnym budynku co utrudnia funkcjonowanie. Dzieci muszą przechodzić z głównego budynku do sali co nie jest dobre zwłaszcza przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Przybywa też uczniów i szkoła zrobiła się ciasna – podkreśla Rafał Mitura, wójt Gminy Wiskitki.

Jak mówi Franciszków, Jesionka, Prościeniec, czy Łubno, z których dzieci chodzą właśnie do szkoły we Franciszkowie, dynamicznie się rozbudowują. Potwierdza to Marzena Siekierska, zastępująca dyrektora szkoły we Franciszkowie.

– Co roku przybywa nam dzieci. Łącznik i nowa sala sprawią, że nie tylko łatwiej będzie korzystać z sali gimnastycznej ale powstaną też nowe sale lekcyjne, które są nam bardzo potrzebne. Nie możemy już doczekać się rozbudowy – stwierdza Marzena Siekierska.

Obecne warunki lokalowe są trudne. Brak sal powoduje, że nauka w młodszych klasach odbywa się na dwie zmiany a zajęcia dodatkowe, np. z unijnych projektów, prowadzone są nawet w soboty. O rozbudowie szkoły mówiło się od dawna a konieczność jej rozbudowy wielokrotnie podkreślał Paweł Dziemiańczyk, przewodniczący Rady Gminy Wiskitki.

– Rozbudowa rusza w dobrym momencie i jestem bardzo wdzięcznym wójtowi oraz radnym, że zgodzili się na tę inwestycję. Widzę, że każdego roku przybywa mieszkańców w samym Franciszkowie jak i okolicy. Powstają nowe domy ale też kupowane są istniejące – zwraca uwagę przewodniczący.

Jego zdaniem, ten teren gminy ma duże perspektywy rozwoju zabudowy mieszkaniowej a rozbudowa szkoły dodatkowo zachęci nowych mieszkańców.

Plan zakłada, że w pierwszym etapie powstanie sala gimnastyczna. W kolejnych sale lekcyjne.

– To dobry plan, bo pozwoli na adaptację obecnej sali gimnastycznej na sale lekcyjne, co da szkole trochę oddechu do czasu dalszej rozbudowy – wyjaśnia Paweł Dziemieńczyk.

Pierwszy etap zakłada rozbudowę do stanu surowego jeszcze w tym roku. Prace miałyby potrwać do 18 grudnia. Ich koszt to 722 647 zł czyli o ponad 11 tys. zł mniej niż zakładano. Wykonawcą jest Zakład Ogólnobudowlany MARBUDEX ze Skierniewic.

– W przyszłym roku prowadzone będą dalsze etapy. Chcemy jak najszybciej oddać nową część szkoły do użytku ponieważ widzimy jak bardzo jest to potrzebne – mówi Rafał Mitura.

Tekst i fot. Jarosław Pięcek, UG Wiskitki

Skip to content