Sołectwo to jednostka pomocnicza urzędu gminy, która działa na podstawie statutu uchwalanego przez radę gminy. W statucie określona jest jego nazwa i obszar. Znajdują się również zasady i tryb wybierania organów sołectwa, którymi są rada sołecka i sołtys. Statut zawiera też zakres zadań przekazanych sołectwu przez gminę.
Organem uchwałodawczym w sołectwie jest zebranie wiejskie, a wykonawczym – sołtys. Działalność sołtysa wspomaga rada sołecka. Sołtys pełni funkcje reprezentacyjną oraz wykonawczą. Zarówno sołtys, jak i członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania. Kadencja Sołtysa i Rady trwa 4 lata.
Do obowiązków sołtysa należy w szczególności:
zwoływanie zebrań wiejskich,
zwoływanie posiedzeń rady sołeckiej,
działanie stosownie do wskazań zebrania wiejskiego, rady gminy i wójta,
wpływanie na wykorzystanie aktywności mieszkańców służącej poprawie gospodarki i warunków życia w sołectwie,
reprezentowanie mieszkańców sołectwa na zewnątrz,
uczestniczenie w naradach sołtysów, zwoływanych okresowo przez wójta,
pobieranie podatków i opłat lokalnych.
Sołtys objęty jest ochroną prawną przysługującą funkcjonariuszom publicznym. Oznacza to, że za naruszenie nietykalności cielesnej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych przez sołtysa sąd może ukarać sprawcę grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech.