Wiskitki dla Niepodległej

Miniony tydzień obfitował w wydarzenia patriotyczne organizowane przez szkoły z terenu Gminy Wiskitki, takie jak chociażby wspólne śpiewanie Hymnu, wystawy i konkursy, których kulminacją były gminne obchody Święta Niepodległości w niedzielę 11 listopada.

Uroczystości rozpoczęły się  przemarszem pocztów sztandarowych oraz podniesieniem Flagi Narodowej na maszt przy dźwiękach Hymnu Narodowego w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Wiskitki.

W dalszej części ks. kan. Witold Okrasa  – proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Wiskitkach dokonał poświęcenia tablicy w hołdzie poległym za wolność naszej Ojczyzny .  Przedstawiciele władz Gminy w osobach: Łukasza Choińskiego – pełniącego funkcję Wójta Gminy Wiskitki, Beaty Stępniewskiej – Zastępcy Wójta Gminy, Rafała Mitury – Przewodniczącego Rady Gminy oraz Wiesławy Zdunek- Sekretarza Gminy odsłonili pamiątkową tablicę oraz złożyli biało – czerwone kwiaty.

W swoim wystąpieniu, Łukasz Choiński zauważył, że Polska to nie tylko granice na mapie. Polska jest przede wszystkim w sercach Polaków. To właśnie dzięki narodowi polskiemu po 123 latach Polska powstała. Powstała ze zgliszcz, popiołów I wojny światowej, biedna, zniszczona, ale wolna i niepodległa.

Nawiązał również do wypowiedzi św. Jana Pawła II, który powiedział: Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę. (…)” podkreślając, że tylko od postawy kolejnych pokoleń zależy jak będzie wyglądała przyszłość naszej Ojczyzny. Tylko od nas zależy czy godnie wypełnimy testament zostawiony nam przez bohaterów  tamtych czasów czy też zaprzepaścimy ich poświęcenie.

W podobnym tonie, pełnym szacunku dla poległych za wolną Polskę wypowiedział się również Rafał Mitura, który w swoich słowach wyraził ogromną wdzięczność dla naszych przodków, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnym niepodległym kraju oraz w  wolnych samorządach możemy pracować na rzecz naszej Ojczyzny – Polski.

W południe wszyscy zgromadzeni na Placu Wolności przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Wiskitki odśpiewali Hymn Polski, włączając się tym samym w inicjatywę Andrzeja Dudy – Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pn. „Niepodległa do hymnu!”

Z  okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości ,Prezydent RP ufundował dla każdego sołectwa w Polsce narodową flagę. Obecni  podczas gminnych uroczystości  sołtysie z ternu  terenu naszej Gminy już otrzymali te piękne bało-czerwone  flagi.

Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny została odprawiona w Sanktuarium matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach w trakcie której odbyła się procesja z darami wdzięczności Bogu i Maryi za opiekę nad polskim narodem  w czasie zaborów i walk o niepodległość .

Jak zauważył o. Jan Krzysztof Oniszczuk-  proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Miedniewicach, duszpasterze Sanktuarium zawsze wspierali walczących o wolną Polskę. Wymownym przykładem może być przemalowanie barokowych ołtarzy  na czarno, na znak żałoby narodowej po powstaniu styczniowym. W odwecie za patriotyczne zaangażowanie gospodarzy sanktuarium, franciszkanów reformatów, władze carskie dokonały kasaty klasztoru i zakazały pielgrzymom odwiedzania Miedniewic. 

Po Mszy  Świętej odbył się koncert “Dla Niepodległej…” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. prof. Zbigniewa Religi z Miedniewic. W trakcie występu zaprezentowano pieśni legionowe, żołnierskie i powstańcze, które śpiewane były w latach zmagań o Polskę oraz w czasie jej obrony przed nawałą bolszewicką i nazistowską. Marszałek Piłsudski mówił “kulturę Polską ożywiły pieśni żołnierskie, jeśli pieśń ma jakie znaczenie, jeżeli to, co piękne, co odpowiada głębokiej potrzebie duszy ma jakiś wpływ – to pieśń żołnierska”. Te słowa towarzyszyły młodym wykonawcom, jako myśl przewodnia dzięki czemu niepodległościowe, wspólne śpiewanie było wyrazem  hołdu dla pokolenia tych, którzy rzucili “na stos swój życia los”. 

Koncert odbył się w ramach konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej w projekcie edukacyjnym “Godność, wolność, niepodległość”. Wydarzenie to jest sfinansowane ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Państwa postawa jest wyrazem najwyższego szacunku jaki można oddać bohaterom walk o niepodległość. 

Fot. UG Wiskitki, Życie Żyrardowa

 

[Best_Wordpress_Gallery id=”220″ gal_title=”Wiskitki dla Niepodległej”]

 

 

 

 

 

Skip to content