Wspomnienia z Wojewódzkiego Święta Plonów

W niedzielę, 28 sierpnia 2017 roku, na lotnisku Przasnysz w Sierakowie odbyły się Dożynki Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Ziemi Przasnyskiej. Na uroczystość przybyli licznie rolnicy z całego Mazowsza.  Udział wzięło 27 powiatowych delegacji z wieńcami, dziesiątki delegacji gminnych i parafialnych, władze rządowe i samorządowe, z Marszałkiem Adamem Struzikiem na czele oraz setki gości.

Wspaniałe wieńce zachwycały swą różnorodnością i misternym wykonaniem. Bochny chleba wypieczone z ziarna z tegorocznych zbiorów przypominały o wielkiej wartości symbolu chleba w kulturze polskiej. Powiat Żyrardowski reprezentował zwycięski wieniec z Dożynek w Miedniewicach, którego twórcami byli mieszkańcy sołectwa Wiskitki – Danuta Błaszczyk – pomysłodawczyni wieńca, Alicja Kępka, Waldemar Zgiet, Celina Wojtyniak, Hanna Lipińska, Jadwiga Kowalczyk, Maria Błaszczyk, Grażyna Wolska i Stanisława Zdunek.

Uroczystości dożynkowe na scenie głównej rozpoczęła dziękczynna msza święta, koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa Diecezji Płockiej Piotra Libery, której przepiękną oprawę muzyczną zapewniły orkiestry dęte z Przasnysza, Starej Krępy, Krzynowłogi Małej i Bogatego. Ceremoniał dożynkowy wykonał Zespół Ludowy „Krasne” z Krasnego oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Młode Kurpie” z Jednorożca.

Po ceremoniale dożynkowym i dzieleniu chlebem przyszedł czas na wręczenie odznaczeń państwowych i branżowych oraz zakończenie wielu  konkursów. Jednym z nich była tradycyjna rywalizacja o miano najładniejszego wieńca dożynkowego. Zwycięskim okazał się być wieniec Powiatu Radomskiego, II miejsce zajął wieniec Powiatu Nowodworskiego, a III miejsce Powiatu Ostrołęckiego. Tradycyjnie też, podczas Dożynek zostały wręczone finałowe nagrody w konkursach „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne”, „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Tysiące gości zwiedzało tematyczne wystawy, doceniało rękodzieło artystyczne i regionalną mazowiecką kuchnię.

W części artystycznej królował folklor w wykonaniu Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego, wystąpił także włoski piosenkarz, Francesco Napoli oraz zespół Chojnacki Band.

Fot. i oprac. Andrzej Ciołkowski

 

[Best_Wordpress_Gallery id=”80″ gal_title=”Dożynki Wojewódzkie_2017″]

Skip to content