Z sołtysami o CPK

Temat budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz związanej z nim infrastruktury kolejowej i drogowej był tematem poniedziałkowego (31.01) spotkania Burmistrza Miasta i Gminy Wiskitki  Rafała Mitury z sołtysami.

Podczas spotkania burmistrz przedstawił informacje, które w ostatnim czasie pojawiły się w związku z CPK. Przypomniał, że choć temat budowy lotniska jest znany od kilku lat, dopiero w grudniu ubiegłego roku przedstawiona została jego lokalizacja.

– Do tej pory mówiło się o lotnisku w Baranowie. Teraz okazuje się, że znaczna jego cześć ma leżeć na terenie naszej gminy. Pełnej lub częściowej likwidacji miałoby ulec dziewięć sołectw – mówił burmistrz.

Do tej pory Gmina Wiskitki nie wydała zgody na prowadzenie jakichkolwiek prac związanych z budową lotniska. Inaczej tę kwestię przedstawia w oficjalnych komunikatach Spółka CPK.

– Proponowano nam dopłaty do wozu strażackiego, kino plenerowe czy zakup telewizora do klubu seniora. Nie zgodziliśmy się na to, bo wiem, że później zostało by to wypomniane. Rozmawiano z jednym urzędników o przebiegach sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, a później zakwalifikowano to jako konsultacje z samorządem choć była to luźna rozmowa. Dostaliśmy nawet informację, że były konsultacje z sołtysami – wyliczał Rafał Mitura.

Ostatnia z informacji wywołała duże zdziwienie wśród sołtysów. Nie przypominali sobie, by kiedykolwiek doszło do jakichkolwiek konsultacji pomiędzy nimi, a przedstawicielami CPK.

– To spotkanie ma służyć właśnie rozwiewaniu wątpliwości. Chciałbym, byśmy spotykali się co miesiąc i omawiali na bieżąco wszystkie sprawy – wyjaśniał burmistrz.

Obecnie najistotniejsze są konsultacje związane z budową linii kolejowej, które trwają do 7 lutego 2022 roku. Gmina Wiskitki chce zebrać jak największa liczbę ankiet wyrażających sprzeciw w tej sprawie. Do wszystkich sołtysów trafiły druki, pod którymi mogą podpisać się mieszkańcy. Wypełnione wnioski muszą trafić do urzędu do środy (2.02), by gmina mogła na czas dostarczyć je do CPK. Im dotrze ich więcej tym silniejszy będzie głos mieszkańców Gminy Wiskitki.

Podczas spotkania sołtysi zgłosili również wiele wątpliwości w związku z odbywającymi się na terenie ich sołectw prac. Przeloty dronów, niezapowiedziane wizyty, pisma z prośbą o zgodę na wejście na teren gospodarstwa czy posesji. W tej kwestii sołtysi mogą liczyć na pomoc Urzędu Miasta i Gminy Wiskitki.

– Jeśli otrzymujecie państwo pisma, pytania i nie wiecie, jak na nie odpowiedzieć zgłoście się do urzędu. Nasi prawnicy państwu pomogą – zapewniał Łukasz Boczkowski, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wiskitki.

– Chcemy, by wszystkie działania, nasze jako Gminy Wiskitki, mieszkańców, sołtysów oraz innych osób zaangażowanych w protest przeciwko budowie CPK, ukierunkować w jedną stronę. To nie gmina wymyśliła sobie CPK. Jeśli będzie trzeba stanę z państwem na barykadzie i będziemy bronić naszych domów, naszych rodzin, naszej gminy – mówił Burmistrz Miasta i Gminy Wiskitki Rafał Mitura.

Tekst i fot. jp, UMiG Wiskitki

Mapy

Lokalizacja lotniska

Lokalizacja lotniska z sołectwami

Lokalizacja obwodnicy aglomeracji warszawskiej

Lokalizacja przebiegu linii kolejowej

Wniosek przeciw budowie linii kolejowej

Klauzula do wniosku

 

Skip to content