Znicze i wiązanki spoczęły na grobach

W piątek (30.10) na cmentarzu w Wiskitkach, Rafał Mitura, wójt Gminy Wiskitki złożył kwiaty oraz zapalił znicze na mogile zbiorowej poległych 12 września 1939 roku oraz grobach wiskickich proboszczów. W ten sposób, symbolicznie władze gminy Wiskitki uczciły pamięć ludzi, który poświęcili się służąc wiskickiej ziemi.

Rygorystyczne obostrzenia nie pozwalają na zgrupowania większe niż pięcioosobowe. Mając to na uwadze oraz zdrowie mieszkańców Rafał Mitura postanowił symbolicznie oddać cześć ludziom, którzy w szczególny sposób wpisali się w historię Gminy Wiskitki.  

– Pamięć jest rzeczą ulotną, jednak niezwykle ważną. Zwłaszcza w takim okresie jak obecny. Choć w ten symboliczny sposób chciałem w imieniu wszystkich przedstawicieli samorządu Gminy Wiskitki, wspomnieć i uczcić ludzi, którzy poświęcili życie walcząc w 1939 roku z najeźdźcą. Ludzi, którzy, jak ksiądz proboszcz Jan Starszyk, poświęcili ogromną część swojego życia służbie mieszkańców naszej gminy – mówi wójt.

Znicze zapłonęły na zbiorowej mogile poległych za Ojczyznę 12 września 1939 roku i grobach proboszczów parafii w Wiskitkach, ks. Jana Starszyka oraz ks. Henryka Stankiewicza. Jak co roku o stan mogił zadbali uczniowie szkół z terenu gminy, którzy posprzątali teren wokół i oczyścili groby. W imieniu władz samorządowych złożyli też wieńce i zapalili znicze na pozostałych nekropoliach w Miedniewicach i Jesionce. W Guzowie kwiaty oraz znicze zapłonęły przy mogile zbiorowej z 1915 roku, w której spoczywa 380 żołnierzy zagazowanych podczas pierwszej wojny światowej.

Tekst i fot. jp, UG Wiskitki

Skip to content