Na żywo z Wiskitek

Pamięć o powstaniu styczniowym nadal żyje w Gminie Wiskitki. W sobotę Wiskitki odwiedziła ekipa TVP Info. O powstaniu styczniowym, relację dla programu „W kontrze”, zdawał rekonstruktor Jan Nałęcz.

W tym roku obchodzimy 158 rocznicę wybuchu powstania styczniowego – największego polskiego powstania. Z tej okazji na antenie TVP Info w programie w „W kontrze” przygotowano wejście na żywo. Relacja prowadzona była z Wiskitek. Pasjonat historii i rekonstruktor Jan Nałęcz w towarzystwie rekonstruktorów z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 31 p. Strzelców Kaniowskich opowiadał o przebiegu powstania styczniowego.

W okolicach Wiskitek toczonych było wiele potyczek (można o nich przeczytać pod linkiem https://wiskitki.pl/udzial-mieszkancow-wiskitek-w-powstaniu-styczniowym/). Jan Nałęcz opowiadał o uzbrojeniu powstańców, przygotowaniu i organizacji samego powstania oraz jego znaczeniu.

Miejsce przeprowadzenia relacji nie było przypadkowe. Wiskitki podzieliły bowiem los 335 innych miasteczek, którym ukazem carskim z 1869 roku odebrano prawa miejskie. W tym roku, po ponad 150 latach, Wiskitki ponownie je odzyskały.

Relację można obejrzeć pod linkiem. Przekaz z Wiskitek rozpoczyna się od 14 minuty.

https://www.tvp.info/51622040/23012021-0830

Tekst i fot. jp, UMiG Wiskitki

Skip to content