Przeżyjmy to jeszcze raz…. XVII Samorządowe Powiatowo-Gminne Dożynki A.D. 2017

XVII Samorządowe Powiatowo-Gminne Dożynki A.D. 2017 przeszły już do historii. Z ogromną radością dzielimy się z Państwem wspomnieniami z tego wydarzenia uwiecznionymi na fotografiach.

Dożynki to wielowiekowy obrzęd wrośnięty głęboko korzeniami w tradycję polskiej wsi. Po zżęciu ostatnich kłosów zbóż rolnicy śpieszno udawali się do kościołów by dziękować Bogu za dar płodów i owoców ziemi, niosąc w strojnych procesjach wieńce uplecione z tegorocznych zbóż, ziół i owoców, następnie ze śpiewem, w uroczystym korowodzie, udawano się do gospodarza dożynek. Pieśni śpiewane z tej okazji mówiły o plonach i trudzie żniwiarzy, także wyrażały troskę o przyszłe urodzaje. Później była uczta i zabawa.

Dożynki obchodzono je już w XVI wieku, kiedy rozwinęła się gospodarka folwarczno-dworska. Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter. Jednak tak dawniej jak i dziś dożynki są ważne, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb.

Uroczystości Dożynkowe w Miedniewicach rozpoczęły się Mszą Świętą koncelebrowaną przez o. Damiana Karczmara – dyrektora Radia Maryja. Podczas nabożeństwa poświęcono chleb i miód oraz dary złożone na ołtarzu przez wiernych.

Po Mszy Świętej,  przy akompaniamencie Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiskitkach, korowód z wieńcami dożynkowymi i sztandarami przeszedł na plac pod scenę gdzie odbyła się dalsza część uroczystości z najważniejszym w tym dniu „obrzędem chleba”, który tradycyjnie rozpoczął się od Hymnu Narodowego.

Następnie Starostowie Dożynek, Pani Jolanta Marczak z Franciszkowa oraz Pan Waldemar Adamski z Miedniewic wręczyli Panu Franciszkowi Grzegorzowi Miastowskiemu – Wójtowi Gminy Wiskitki oraz Panu Wojciechowi Szustakiewiczowi – Staroście Powiatu Żyrardowskiego Dożynkowy Chleb z prośbą aby go sprawiedliwie dzielili między Mieszkańców gminy i powiatu.

W swoich wystąpieniach, zarówno Pan Wójt jak i Pan Starosta Powiatu podkreślali ogromny trud pracy rolników, dzięki którym na naszych stołach nie brakuje chleba, którym możemy się dzielić. Złożyli również dziękczynienie Bogu za błogosławieństwo pracy na roli.

Pan Wójt Miastowski wyraził to słowami: „Zboże i wypieczony z niego chleb jest wynikiem współdziałania Stwórcy i człowieka. Pamiętam z dzieciństwa, gdy rzeczą codzienną, normalną było pozdrawianie ludzi pracujących w polu słowami: „Szczęść Boże przy pracy”. Oni odpowiadali, „Panie Boże dopomóż”. Myślę, że w tym pięknym zwyczaju zawiera się to wszystko, co wyraża chleb –czyli Opatrzność Boża, wspólna praca i siła polskiej wsi.”

Pan Starosta Żyrardowski wyraził dziękczynienie słowami: „Dar przekazywanego chleba jest wyrazem solidarności i braterstwa, przyjaźni oraz woli pomocy drugiemu człowiekowi. Przekazując dary ziemi i pracy rąk ludzkich powierzamy Bogu nasze troski i radości, prosząc o łaskę i błogosławieństwo dla naszego kraju i naszych rodzin, a także dla nowych zasiewów i przyszłych urodzajów.”

W swoich przemówieniach hołd rolnikom oraz podziękowanie Stwórcy za łaski jakimi obdarza rolników i nasze rodziny złożyli Przewodniczący Rady Gminy Wiskitki Pan Andrzej Lemański oraz Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Pan Daniel Suchecki.

Swoje słowa, wypowiedziane ustami Pani Seleny majcher przekazał również uczestnikom Powiatowo-Gminnych Dożynek Pan Maciej Małecki – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Pani Beata Stępniewska – zastępca Wójta Gminy Wiskitki przeczytała list przesłany przez Panią Annę Ewę Cicholską – Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, zaś Wójt Gminy Wiskitki odczytał list przekazany przez Pana Adama Struzika – Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Po zakończeniu przemówień, Starostowie Dożynek, Wójt Gminy Wiskitki, Starosta Powiatu Żyrardowskiego oraz Przewodniczący Rady Gminy Wiskitki wraz z  Przewodniczącym Rady Powiatu Żyrardowskiego udali się na plac by dzielić się chlebem i miodem z uczestnikami XVII Samorządowych Powiatowo – Gminnych Dożynek.

Dalsza część programu, zgodnie z dożynkową tradycją poświęcona była na ucztę i zabawę.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców Sołectw: Antoniew, Prościeniec, Smolarnia, Działki, Babskie Budy, Guzów, Stary Drzewicz, Franciszków, Guzów Osada, Oryszew, Nowe Kozłowice, Stare Kozłowice, Popielarnia, Kamionka, Nowy Drzewicz, Morgi, Wola Miedniewska, Aleksandrów, Starowiskitki Parcel, Czerwona Niwa Parcel, Nowa Wieś, Czerwona Niwa, Różanów, Duninopol, Podbuszyce, Nowy Oryszew, którzy przygotowali degustację regionalnych potraw nasi gości nie wrócili do domu głodni. Również Koło Łowieckie „Krogulec”, które w tym roku po raz pierwszy zorganizowało swoje stoisko, miało przygotowane mnóstwo pysznych potraw z dziczyzny.

Tak jak różni byli uczestnicy Dożynek tak różni byli artyści, którzy wystąpili na dożynkowej scenie.

Część artystyczną rozpoczął koncert Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiskitkach, w wykonaniu której zgromadzeni goście mogli usłyszeć nie tylko marsze ale również instrumentalne brzemiennie współczesnych utworów muzyki rozrywkowej.

Wreszcie przyszedł czas na gwiazdę polskiego kabaretu – Jana Pietrzaka, który w niesamowicie wymowny sposób zagrał koncert poświęcony Polsce, Polakom oraz aktualnej sytuacji politycznej naszego kraju.

W dalszym bloku rozrywkowym na naszej scenie wystąpiło Koło Gospodyń Wiejskich z Wiskitek, którego misją jest krzewienie i rozpowszechnianie polskiej kultury ludowej poprzez wykorzystanie utworów znajdujących się w bogatych zbiorach Polskiej Akademii Nauk.

Kolejnym KGW jakie zaprezentowało się uczestnikom dożynek były „Drzewiczanki”, które są najmłodszym kołem działającym na terenie Gminy Wiskitki. Panie przygotowały wyjątkowy program, którym rozbawiły do łez gości zebranych na miedniewickim placu.

Zabawę taneczną rozpoczął koncert zespołu ROMIX, który tak spodobał się naszej publiczności, że nie zeszli ze sceny bez bisu. Kolejnymi zespołami, przy których się bawiliśmy były: Sensual, Discoboys oraz Bestars.

Podczas imprezy, tradycyjnie już nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów „Pokaż swój ogród” oraz na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

Najpiękniejszy wieniec dożynkowy przygotowało Sołectwo Wiskitki, które oprócz nagrody rzeczowej, w niedzielę 27-go sierpnia będzie reprezentować nasz powiat podczas Dożynek Wojewódzkich, które odbędą się w Przasnyszu.

Powiatowo – Gminne Dożynki uatrakcyjniały stoiska wystawiennicze zaprzyjaźnionych firm oraz organizacji. Podczas naszej imprezy można było zapoznać się z ofertą oraz działalnością m.in. Banku Spółdzielczego w Wiskitkach, LGD „Kraina Rawki”, Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, KRUS, ARiMR, MODR czy wspomnianego już wcześniej Koła Łowieckiego „Krogulec”.

Na najmłodszych uczestników czekały ogromne dmuchane zjeżdżalnie, stoiska malowania buziek czy kolorowa kolejka.

Zabawa zakończyła się pokazem sztucznych ogni około godz. 22.00

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne dzielenie się Chlebem i Miodem, za wspaniałą zabawę oraz przede wszystkim za tak liczne przybycie mimo niepewnej pogody.

Dziękujemy również Bankowi Spółdzielczemu w Wiskitkach za wsparcie organizacji naszego wydarzenia.

Fot. UG Wiskitki, Justyna Sydry, Tadeusz Sułek

 

 

[Best_Wordpress_Gallery id=”78″ gal_title=”XVII Samorządowe Powiatowo-Gminne Dożynki. Miedniewice, 20.08.2017 r.”]

 

 

 

Skip to content